Mi a Hyperledger? Útmutató lépésről lépésre

Mi a Hyperledger crypto hírek mycryptoption

Mi a Hyperledger? – tevődik fel sokakban a kérdés. Az egyik olyan projekt, amelybe elkerülhetetlenül belebotlasz, amikor ellátogatsz blokklánckonferenciákra és követed a blokklánc híreket, az a Linux Foundation Hyperledger projektje. Viszonylag könnyű megérteni, hogy mik a kriptovaluták, (például a Bitcoin vagy akár az Ethereum), de a Hyperledger kezdeményezés megértése kicsit nagyobb falat lehet. Azonban ha sikerül megértened, hogy pontosan mi a Hyperledger, akkor rengeteg érdekes blokklánc projektet fogsz majd felfedezni.

Mi a Hyperledger? Rövid ismertető

Kezdjük rögtön azzal, hogy mi nem a Hyperledger: Nem egy társaság, nem kriptovaluta, nem blokklánc. Nem is egy IBM blockklánc érme. Inkább egy olyan központ, melyben nyitott ipari blokklánc fejlesztés zajlik. Weboldalán a Hyperledger elmondja, hogy:

„A Hyperledger egy nyílt forráskódú együttműködési törekvés, amely az iparágak közötti„ blokklánc technológiák előmozdítása érdekében jött létre. Ez egy globális együttműködés, amelyet a The Linux Foundation üzemeltet. Magában foglalja a pénzügyek, a bankok, az IoT, az ellátási láncok, a gyártás és a technológia vezetőit.”

A Hyperledger nem pártfogolja sem a Bitcoin-t vagy bármely más kriptovalutát. A platform azonban blokklánc technológia köré épül. A blokklánc technológia képes tranzakciós alkalmazások új generációját kiépíteni, melyek magában hordozzák a bizalmat, az elszámoltathatóságot és az átláthatóságot, miközben ésszerűsítik az üzleti folyamatokat és a jogi korlátokat.

A Linux Foundation célja egy olyan környezet megteremtése, amelyben a szoftverfejlesztők és a vállalatok közösségei találkoznak, illetve hogy összehangolják a blokklánc keretrendszerek felépítését.

A Hyperledger tagjai

A Linux Foundation 2015 decemberében alapította meg a platformot. 2016 februárjában bejelentette az első alapító tagokat, 2016 márciusában pedig további tíz tag csatlakozott. A Hyperledger tagjainak listája ma lenyűgöző. Több mint 100 taggal rendelkezik. Ez a lista jól ismert iparági vezetők széles skáláját foglalja magába. Ide tartozik például az Airbus és a Daimler, az IT-vállalatokat, az IBM, a Fujitsu, az SAP, a Huawei, a Nokia, az Intel és a Samsung. Ide jönnek még a pénzügyi intézmények, mint például a Deutsche Börse, az American Express, a JP Morgan, a BBVA, a BNP Paribas és a Well Fargo, valamint olyan blokklánc kezdeményezések, mint a Blockstream, Netki, Lykke, Factom, Bloq és Consensys.

A világ legnagyobb technológiai és pénzügyi cégei találkoznak a Hyperledgerben a legfrissebb blokklánc vállalatokkal. A Hyperledgerben végrehajtó kormány a vezetők bizottsága. Több mint 10 vezetőből áll a bizottság, és többségük évtizedes tapasztalattal rendelkezik a nyílt forráskódokban, illetve szoros kapcsolatban áll számos iparággal. Számos olyan figura is idetartozik, mint például az Apache Alapítvány, a W3C Konzorcium vezetői, az IBM és mások mérnökei is.

A Hypersensers néhány tagja, például Richard Brown és Blumer Tamas már éveken keresztül dolgozott a blokklánccal. Tagjainak a Hyperledger nemcsak műszaki ismereteket és szoftveres kereteket nyújt, hanem kapcsolatokat különféle iparágakkal és fejlesztőkkel.

Mi a Hyperledger érméje? Van-e egyáltalán ilyen?

A Hyperledger projekt történetének viszonylag korai szakaszában fontos döntésnek kellett megszületnie. Brian Behlendorf ügyvezetõ igazgatótól megkérdezték, hogy lesz-e „Hyperledger érme”, vagyis a Hyperledger blokkláncon futó monetáris egység. Behlendorf azt válaszolta, hogy maga a Hyperledger projekt soha nem fog saját kriptovalutát készíteni. „Soha nem fogsz látni Hyperledger érmét”- mondta. Ezáltal szeretné elkerülni azokat a politikai kihívásokat, amelyek egy bizonyos érme fenntartásával járnának.

Ez a döntés erőteljesen befolyásolta a Hyperledger stratégiai céljait a blokklánc technológia ipari alkalmazásának felépítésében. Ez nagyban különbözik a megszokott „gazdagodj meg” sémáktól, melyek blokklánc alapú valutákra épülnek. Lehet, hogy unalmasabb ezektől, viszont technológia orientált.

Egy okirat teljes egészében felvázolja Hyperledger céljait.. Ennek értelmében a platform célja „egy vállalati szintű, nyílt forráskódú megosztott főkönyvi keretrendszer és kódbázis létrehozása”, valamint egy nyitott infrastruktúra létrehozása, előmozdítása és fenntartása.

Ez egyrészt sokatmondó, másrészt azonban eléggé homályos. Felvázol valamilyen programot, de nem válaszol a nagy, fontos kérdésekre: Mit csinálnak ezek a világ vezető vállalatok és vezetők a Hyperledgernél? Milyen projekteken dolgoznak? Ki vesz részt egyáltalán?

A Hyperledger projektjei

A Hyperledger „esernyő stratégiája” felkarolja és támogatja az üzleti blokklánc technológiák, keretrendszerek, könyvtárak és alkalmazások széles skáláját. Jelenleg a a következő projektek házigazdája:

Mi a Hyperledger Sawtooth?

Ez egy Intel által kifejlesztett moduláris blokklánccsomag, amely egy új konszenzus algoritmust használ, a Proof of Elapsed Time-ot (PoeT) .

Mi a Hyperledger Iroha?

Az Iroha japán vállalatok projektje. Célja pedig a blokklánc kereteinek egyszerű beépítése.

Mi a Hyperledger Fabric (Hyperledger IBM)?

A projektet az IBM irányítja. A blokklánc egyszerűen használhatóságáért felelős implementációt alapul véve fejlesztették ki a nagy skálázhatóságú blokklánc alkalmazásokat, amelyek rugalmas hozzáférési jogokkal rendelkeznek.

Mi a Hyperledger Burrow?

Ez a projekt egy okos szerződés gépet fejleszt, mely az Ethereum tulajdonságaira korlátozódik.

Mi a Hyperledger Composer:

Ez egy eszköz a blokklánc üzleti hálózatok kiépítéséhez.

Mi a Hyperledger Explorer?

A Hyperledger Explorer egy blokklánc-modul és azon Hyperledger projektek egyike, amelyet a Linux Foundation üzemeltet. Mivel egy felhasználóbarát webes alkalmazás létrehozására lett tervezve, a Hyperledger Explorer megtekintheti, meghívhatja, telepítheti vagy lekérdezheti a blokkokat, a tranzakciókat és a hozzájuk kapcsolódó adatokat, hálózati információkat (név, állapot, csomópontok listája), lánckódokat és tranzakciós családokat, valamint a főkönyvben tárolt egyéb releváns információkat.

Mi a Hyperledger Indy?

A Hyperledger Indy eszközök, könyvtárak és kiegészítő elemek valamint blokkláncon alapuló digitális egységelemek gyűjteménye.

Mi a Hyperledger Cello:

A blokklánc-szolgáltatásként üzembe helyezett modellje.

hyperledger services

Ezen keretprojektek mellett a Hyperledgernek számos eszközprojektje van, amelyek célja a blokkláncokhoz való hozzáférés és fejlesztés megkönnyítése. Lássuk például a két legszembetűnőbb projektet: a Sawtooth-ot és a Fabric-ot. Mindkét projekten nagyvállalatok dolgoznak – az Intel és az IBM – és nyílt forráskódként adják át a Hyperledger-nek. A Hyperledger segítségével a vállalatok továbbra is előmozdítják a blokklánc projektjeiket, miközben másokat felkérnek a hozzájárulásra.

Mi a Hyperledger Sawtooth (Intel):

A Sawtooth Lake az Intel moduláris blokklánckészlete. Python-ban van írva, és számos területen használható, az IoT-tól a pénzügyig. A Sawtooth Lake domináns tulajdonságai az, hogy támogatja mind az engedélyezett, mind engedély nélküli alkalmazásokat és fejlesztéseket, valamint az újonnan kifejlesztett konszenzus algoritmust használ, Proof of Elapsed Time (PoET)-et .

A rendszer architechtúrája:

What Is Hyperledger? How the Linux Foundation builds an open platform around the blockchain projects of Intel and IBM

A PoET új biztonságos CPU utasításokat használ. Ezek az utasítások egyre inkább elérhetők olyan új processzorokban, mint az Intel. Ezekkel az utasításokkal a PoET biztosítja az úgynevezett „leader” biztonságos és véletlenszerű kiválasztását. Ezt össze lehet hasonlítani a Bitcoin bányászattal, amelyben a bányászok versenyeznek az egyszeri hozzáférésért a blokklánc bővítéséhez.

Vezetővé váláshoz („leader”) minden „validátornak”, amely megegyezik egy csomóponttal vagy egy bányásszal, a biztonságos CPU utasítást kell használnia a várakozási idő igénylésére. Vezetővé („leader”) válik a legrövidebb várakozási idővel rendelkező validátor.

A kriptovalutákkal ellentétben a „leader” nem részesül jutalomban. Ez csak a szoftver futtatásának része. Tehát a verseny nem lesz olyan energiaégető, mint a kriptovaluták esetében. Minden csomópont egyszerűen használhatja CPU-ját, hogy költségek nélkül részt vegyen a”leader” kiválasztásában. Ami a bányászat a Bitcoinban, a Sawtooth Lake-ben az egyszerűen a szoftver nem intruzív része.

A Sawtooth Lake másik innovációja a tranzakciók felépítése és terjesztése. Az ügyfél összeállítja a tranzakciókat, és benyújtja azokat az érvényesítőknek (validátor).

A Sawtooth már tesztelve volt néhány alkalmazásban. Például rögzítették a tenger gyümölcseinek az óceántól az asztalig tartó útját az IoT érzékelők segítségével. Nyomon követtek minden paramétert az egész ellátási láncon keresztül, a halászattól a szupermarketig. A vevő hozzáférhet a teljes nyilvántartáshoz.

A Sawtooth-ot a kötvények utalásának racionalizálásának szempontjából is tesztelték.A fejlesztők létrehoztak egy felhasználói felületet a kötvények nyomon követésére és átvitelére. Ezzel a felhasználók teljes kötvényportfóliót kezelhetnek a blokkláncon. A jelenleg tesztelt Sawtooth másik felhasználási területe nem más, mint a digitális eszközök.

A fejlesztők létrehoztak egy platformot a digitális eszköz tulajdonjogának kezelésére a Sawtooth blokkláncon, amely képes lehet a digitális eszközök széles körének kezelésére.

Hyperledger Fabric

A Hyperledger család talán legérdekesebb projektje az IBM Fabric. Ez pedig nem csupán egy egyszerű blokklánc. Alapul szolgál a blokklánc alapú megoldások fejlesztéséhez és moduláris architektúrával rendelkezik. A Fabric célja, hogy olyan keretrendszert biztosítson, amellyel a vállalkozások összeállíthatják saját, egyedi blokklánc hálózatukat, amelyek másodpercenként több mint 1000 tranzakciót képesek végrehajtani.

A Fabric nagymértékben támaszkodik egy Chaincode nevű intelligens szerződéses rendszerre. Technológiájának részletesebb áttekintése pedig megtalálható a kézikönyvben. Noha általában nem engedélyezik, a Fabric lehetővé teszi a vállalkozások számára, hogy a blokklánc egyes részeit engedélyezzék. A résztvevőknek általában regisztrálniuk kell ahhoz, hogy engedélyt kapjanak a Fabric alapú blokkláncon történő tranzakciók lebonyolításához.

Csomópontok

Az erőforrások hatékonyabb felhasználása érdekében a Fabric kevesebb csomóponttal rendelkezik, mint egy nyilvános lánc. Az adatokat tömegesen számítja ki párhuzamosan, ami a Fabric skáláját sokkal hatékonyabbá teszi, mint a nyilvános blokkláncokéi. Alapvető architektúrája pedig támogatja a bizalmas adatokat, és nagyobb adatvédelmet biztosít tagjainak, mint egy nyilvános blokklánc.

Talán a legfontosabb az úgynevezett „Endorsers” és a „Consensus Nodes” közötti megkülönböztetés. Ha ismered a kriptovalutákat, mint például a Bitcoin, akkor felismered a bányászok és a csomópontok közötti különbséget. A jóváhagyók (Endorsers) építik fel, validálják és terjesztik a tranzakciókat és a lánckódot. A konszenzuscsomók (Consensus Nodes) rendezik a már érvényesített tranzakciókat.

Miközben nincs saját pénzneme, a Fabric lehetővé teszi a felhasználó számára az eszközök létrehozását az ügyfél szemszögéből. A Fabric Chaincode intelligens szerződéseinek kerete hasonló az Ethereumhoz: a Chaincode meghatározza az eszközök üzleti logikáját, az eszközök állapotának olvasására és módosítására vonatkozó szabályokat.

A kriptovaluták nyilvános blokkláncain kívül a Fabric lehetővé teszi a résztvevők számára, hogy külön csatornát építsenek eszközöikhez, és így elkülönítsék a tranzakciókat és a főkönyvet. A Fabric blokkláncai lehetővé teszik a felhasználó számára, hogy részt vegyen mind nyílt, mind magán interakciókban.

Ezen túlmenően az IBM alternatív tervezést javasol a nyilvános és engedély nélküli blokkláncokhoz. A Fabric nyilvános kulcsú infrastruktúrát használ kriptográfiai tanúsítványok előállításához. Ez szervezetekhez és a felhasználókhoz kötött. Tehát bizonyos szereplőkre korlátozható az adatok és a csatornákhoz való hozzáférés.

2017 márciusában az IBM elindította az IBM Blockchain szolgáltatást, amely lehetővé teszi a fejlesztőknek, hogy gyorsan hozzanak létre biztonságos termelési blokklánc-hálózatokat az IBM Cloud-on. Ezzel a lépéssel az IBM felzárkózik a Microsoft-hoz. Az IBM erőteljesen népszerűsíti saját blokklánc keretrendszerét, a Fabric-ot, számos felhasználási esetben.

Például, március végén a Natixis és a Trafigure együttműködött az IBM-el, hogy a Fabric alapú blokkláncot használják árucikk-kereskedelem finanszírozására az amerikai nyersolaj-tranzakciókhoz. A kőolaj-tranzakció összes fő lépése digitalizálva van a blokkláncon, jelentősen javítva az átláthatóságot, a hatékonyságot és a biztonságot.

Új projektek

Áprilisban az IBM számos új, a Fabricon alapuló blokklánc projektet jelentett be. Például az IBM együttműködésbe kezdett a japán Mizuho Financial Group-al és a Mizuho Bankkal a blokklánc alapú platform létrehozása érdekében a kereskedés finanszírozására. Egy másik példa: egy 2017. áprilisában közzétett projektben az IBM együttműködik a Szingapúri Nemzeti Egyetemmel egy pénzügyi technológiai modul kidolgozása érdekében.

Végül, de nem utolsó sorban 2017 májusában az IBM-t választották a TenneT, a Sonnen és a Vandebron partneréül. A cél egy olyan blokklánc kifejlesztése amely elősegíti az elektromos hálózat irányítását Hollandiában és Németországban.

Noha rengeteg információ áll rendelkezésre a Sawtoothról és a Fabricról, a többi projekt kevésé ismert. Talán azért, mert ezeknek a projekteknek először növekedniük kell és el kell érniük egy bizonyos érettségi szintet ahhoz, hogy sajtóközlemények, tesztek és valós alkalmazások tárgyát képezzék. De a legismertebb projektek, a Sawtooth és a Fabric roppant érdekesek, és úgy tűnik, hogy erős információ-technológiai társaságok támogatják őket. Érdekes lesz megnézni, hogy a Hyperledgers-nek sikerült-e összekapcsolni ezeket a blokkláncokat, például olyan eszközök kifejlesztésével, amelyek felhasználhatók az összes Hyperledger blokklánc keretrendszerhez.

Összefoglaló

Míg a legtöbb más blokklánc projekt a kriptovalutákra és tokenekre összpontosít, a Hyperledger körüli projektek nagy potenciált mutatnak a blokklánc technológia nem monetáris, nagymértékben skálázható ipari alkalmazásának gerincének megteremtésére. Érdekes koncepciókkal valamin technológiai vezetőkkel a Hyperledgenek nem rosszak az esélyei arra nézve, hogy elérje célját.

Mások ezeket is olvasták!  Ajánlott cikkjeink:

Olvasd el a legnépszerűbb tőzsdékről szóló értékelést és véleményeket! Oszd meg tapasztalataidat, véleményedet és segítsd a kriptoközösséget!

Még több cikk