Mi az Ethereum Classic?
Ethereum Classic! Ha te is jártas vagy a kriptovaluták világában, akkor biztos, hogy neked is van véleményed erről a témáról. Az Ethereum és az Ethereum Classic közötti harc egyszerre etikai és ideológiai jellegű. Mielőtt elkezdenénk magyarázni a kettő közötti alapvető különbséget, és levonhatnánk a saját következtetéseinket, fontos, hogy megismerjük egy kicsit a történelmet.
A DAO kialakulása
Az Ethereum teljes ökoszisztémája okos szerződések alapján működik. Azok számára, akik még annyira nem jártasak a kriptovilágban elmondanánk, hogy az okos szerződés alapvetően az, ami által megtörténnek a dolgok az ökoszisztémában. Egyszerűen fogalmazva: az okos szerződések olyan automatikus szerződések, amelyek a szerződés feltételeit érvényesítik és megkönnyítik.
A DAO, más néven a decentralizált autonóm szervezet egy komplex okos szerződés volt, amely örökre forradalmasítani kívánta az Ethereumot. Alapvetően egy decentralizált kockázatitőke-alap lett volna, amely az ökoszisztéma minden jövőbeli DAPP-jait finanszírozta volna. A működése meglehetősen egyértelmű volt. Ha bármikor bele akartál szólni a DAPPok irányításába és abba, hogy melyeket finanszírozzák, akkor meg kellett vásárolnod a „DAO Tokeneket” egy bizonyos Ether mennyiségért. A DAO tokenek jelzik, hogy te hivatalosan a DAO rendszer része vagy.
Szóval, hogyan fogják jóváhagyni és felépíteni a DAPPokat?
Nos, először a kurátoroknak kell engedélyezniük a listát, akik alapvetően úgy ismertek, mint az Ethereum világának fejei. Miután megszerezted a beleegyezésüket, a DAO token tulajdonosok szavaznak. Ha a javaslat 20% -os jóváhagyást kap a szavazás során, akkor megkapod a szükséges forrásokat az elinduláshoz.
A DAO lehetőségei, valamint az általa kínált rugalmasság, ellenőrzés és teljes átláthatóság példa nélküli volt, az emberek ugrottak, hogy megszerezzék részüket. A kialakulásától számított 28 napon belül több, mint 150 millió dolláros Ethert halmozott fel a nagykereskedelemben.
Most biztos azon gondolkodsz, hogy ez mind szép és jó, de hogyan lehet kikerülni a DAO-ból? Mi van, ha valamelyik DAPP jóváhagyásra kerül, aminek te nem vagy a legnagyobb rajongója, hogyan lehet akkor elhagyni a DAO-t? Ennek lehetővé tétele érdekében létrehozták a kijáratot, amelyet split functionnek hívtak. Ennek a funkciónak a felhasználásával visszakapod a befektetett Ethert, és ha ezt kívánod, akár saját „gyerek DAO” -t is létrehozhatsz, amit el lehet osztani több DAO token-birtokos közt, vagy elkezdheted fogadni a különböző ajánlatokat.
Feltétel
A szerződésben volt egy feltétel, mégpedig az, hogy a DAO elhagyása után 28 napig meg kellene tartanod Etheredet, mielőtt el tudnád költeni őket. Tehát eddig minden jól néz ki és jól működik, kivéve, hogy történt egy kis probléma. Nagyon sok ember látta ezt a lehetséges kiskaput, és rá is mutatott. A DAO alkotói biztosították, hogy ez nem lesz nagy probléma. Az a baj, hogy végül mégis nagy probléma lett, és ez nagy vihart kavart, olyan vihart, amely az Ethereumot Ethereumra és Ethereum Classicra osztotta.
A DAO támadás
2016. június 17-én valaki kihasználta ezeket a kiskapukat a DAO-ban, és ellopta a DAO tőkéjének egyharmadát. Ez körülbelül 50 millió dollárt jelentett. Az a kiskapu, amelyet a hackerek felfedeztek, utólag eléggé egyértelmű volt.
Ha ki szeretnél lépni a DAO-ból, kérés küldésével megteheted. A felosztás ezt követően a következő két lépésből áll:
-Visszaadja a felhasználónak az Etherét az adott mennyiségű DAO értékében.
-Regisztrálja a tranzakciót a főkönyvben, és frissíti a belső token egyenleget.
Amit a hacker tett, rekurzív funkciót hajtott végre a kérésben, tehát így ment végbe a felosztás funkció:
-Elvette a DAO tokeneket a felhasználótól, és odaadta a kért Ethert.
-Mielőtt regisztrálhatták a tranzakciót, a rekurzív funkció visszahívta a kódot, és még több Ethert továbbított ugyanazon mennyiségű DAO tokenekért cserébe.
Ez folytatódott mindaddig, amíg 50 millió dolláros Ethert zsákmányoltak be és tároltak egy gyermek DAO-ban, és amint arra számítani lehetett, felháborodás sújtotta az egész Ethereum közösséget.
Megjegyzés: Mielőtt folytatnánk a cikket, tisztázzunk egy fontos dolgot. A hackelés a DAO egyik kérdése miatt történt, nem pedig az Ethereumban felmerült kérdések miatt. Az Ethereum a háttérben fut, míg a DAO rajta keresztül.
Ahogyan Gavin Wood, az Ethereum társalapítója állítja, az Ethereum DAO-hackelésért való vádolása olyan, mintha azt állítanák, hogy „az Internet tönkrement” minden alkalommal, amikor egy webhely lefagy.
A DAO támadás következményei
Bár az Ethereumot semmilyen formában nem lehet hibáztatni azért, ami a DAO-val történt, az incidens összetörte az emberek kriptovalutába vetett hitét. Az Ether ára 20 dollárról 13 dollárig zuhant, és az emberek nyíltan estek pánikba.
Annak ellenére, hogy a hacker 50 millió dollár értékű Ethert tulajdonított el, a pénz még mindig a gyermek DAO-ban volt, és még nem tudott hozzájuk férni, mert a DAO okos szerződésében kifejezetten kimondták, hogy a DAO-ból kivont befektetett Ether 28 napig nem elérhető. Ezt szem előtt tartva az Ethereum közösség és csapata úgy döntött, hogy cselekszik, és három lehetséges megoldásra mutatott rá:
-Senki nem csinál semmit
-Soft fork
-Hard fork
Senki nem csinál semmit
Néhányan azt állították, hogy bármilyen változtatás végrehajtása ellentétes magának az Ethereumnak a természetével és annak alapvető filozófiájával. Végül is állítólag az Ethereum változhatatlan és „a törvény az törvény”. Sokan nem voltak elégedettek ezzel a hozzáállással, tehát a többség a soft fork mellett szavazott.
Mi az a soft fork?
Ha egy láncot frissíteni kell, erre kétféle mód van: soft fork vagy hard fork. Gondolj a soft forkra, mint egy olyan szoftver frissítésére, amely kompatibilis visszafelé. Ez mit jelent? Tegyük fel, hogy az MS Excel 2005 programot futtatod a laptopodon, és az MS Excel 2015 alkalmazásba beépített táblázatot szeretnéd megnyitni, és ezt továbbra is megnyithatod, mert az MS Excel 2015 visszamenőleg kompatibilis.
Az összes olyan frissítés viszont, amelyet élvezhet az újabb verzióban, a régebbi verzióban nem lesz látható. Visszatérve az MS Excel analógiájához, tegyük fel, hogy van egy olyan szolgáltatás, amely lehetővé teszi a GIF-ek beillesztését a táblázatba a 2015-ös verzióban, de te nem fogod látni ezeket a GIF-eket a 2005-ös verzióban. Tehát alapvetően az összes szöveget látod majd, de a GIF-et nem fogod látni.
Alapvetően ez az, amit az Ethereum tervezett a blokklánccal, egy soft forkot, ahol szabadon megválaszthatod, hogy frissíteni kívánod-e vagy sem, de függetlenül ettől, a frissített felhasználók és a nem frissített felhasználók továbbra is kapcsolatba léphetnek egymással. Az ötlet az volt, hogy teljesen bezárja a hacker által ellopott Ethert azáltal, hogy figyelmen kívül hagyják és elkülönítik azokat a blokkokat, amelyek olyan tranzakciót tartalmaznak, amely segíthet a hackereknek ellopni az Ethert.
Ez nagyszerűnek tűnt, és az Ethereum közösség többségének tetszett is, de aztán felmerült egy probléma, amely az egész közösséget egy másik nehézség elé állította. A soft fork bevezetése „szolgáltatásmegtagadás” (DoS) támadást eredményez.
A soft fork DoS megértése
A bányászati tevékenységeket az Ethereum ökoszisztéma gas-al jutalmazza. Ez az elsődleges módja, amellyel a bányászokat megvédik a DoS támadásoktól. Tegyük fel, hogy valaki úgy dönt, hogy megtámadja a hálózatot azáltal, hogy olyan tranzakciókkal árasztja el azt, amelyek nehéz számításokat igényelnek. A bányászok ekkor leülhetnek és végrehajthatják ezeket a számításokat, és még ha sikertelenül is teljesítik azokat, akkor gas pontszámot kapnak, amely megegyezik számos elvégzett számítással. Tehát minél időigényesebb és nehezebb a számítás, annál több gast gyűjtenek be, és ugyanakkor a támadónak sok pénzt kell költenie ezeknek a támadásoknak a végrehajtására.
De abban a pillanatban, amikor ezt a soft forkot végrehajtják, az történik, hogy a támadó megtalálja az utat a rendszer felé. Most a támadó eláraszthatja a hálózatot olyan tranzakciókkal, amelyek kölcsönhatásba lépnek a DAO-val, és arra késztetik a bányászokat, hogy végtelen komplex számításokat végezzenek, kevés vagy nulla gasért, és semmilyen pénzbeli költség nélkül a támadó számára. Valójában a támadó ráveheti a bányászokat egy rosszindulatú számítás megoldására magas gas árak meghatározásával.
Ez azt jelentette, hogy a soft forknak nem volt semmiféle menete. Így az Ethereum közösségnek csak egy választható útja maradt még, és ez volt a „hard Fork”.
Mi az a hard fork?
A soft és a hard fork közötti elsődleges különbség az, hogy a hard fork nem kompatibilis visszafelé. Miután végrehajtották, egyáltalán nem térhetsz rá vissza. Ha nem csatlakozol a blokklánc továbbfejlesztett verziójához, akkor nem férhetsz hozzá az új frissítések egyikéhez, és nem is léphetsz kapcsolatba az új rendszer felhasználóival.
Az Ethereum hard forkjának úgy kell működnie, hogy van egy olyan ág, amely egy adott ponton leválik a fő blokkláncról (ebben az esetben közvetlenül a DAO támadás előtt). Addig a pontig (1.920.000 blokk) a régi és az új lánc ugyanaz, de a hard fork után a két lánc azonnal teljesen különféle entitásúvá válik. Az új lánc rövid ideig „Ethereum” vagy „ETH” volt.
A pénz visszatérítése
Ezt a hard forkot elsősorban annak a pénznek a visszatérítésére képezték ki, amelyet elvettek az emberektől a DAO során, és ehhez egy visszatérítési okos szerződést használtak, amelynek kizárólagos funkciója a „visszavonás” volt. Tehát minden 100 DAO-ra 1 ETH-t kapnak a DAO token tulajdonosai. Ez a javaslat óriási vitát váltott ki a közösségben. Azok az emberek, akik nem támogatták a hard forkot, megtagadták az átváltást az új blokkláncra, és úgy döntöttek, hogy a régi blokkláncban maradnak, elnevezve azt „Ethereum Classic”-nak vagy „ETC”-nek. Végre eljutottunk az Ethereum Classic és az Ethereum közötti csatához. Ez a csata izgalmas, mert egyben etikus és ideológiai is. Gavin Wood, az Ethereum társalapítója az Ethereum kettéválását a kriptovaluta-történelem legfontosabb pillanatának tartja a Bitcoin születése óta.
Mi az Ethereum Classic?
Azok az emberek, akik ellenálltak a hard forknak, úgy döntöttek, hogy ragaszkodnak az eredeti lánchoz, melynek címe: „Ethereum Classic”. Az ETC piaci tőkéje jelenleg valamivel több, mint 1,5 milliárd dollár, és jelenleg az ötödik legdrágább kriptovaluta a világon.
Miért ragaszkodtak az emberek egy régi lánchoz, amikor az összes Ethereum nagyágyú , beleértve az alapítókat, Vitalik Buterint és Gavin Woodot, át költözött az új láncba? Nos, erre a válasz filozófiaibb. Láthatod, hogy amikor bevezetésre került az Ethereum és általában a kriptovaluta, azért történt, hogy ellenálljanak a pénzügyi korrupciónak. A blokkláncot változhatatlanná tették azért, mert azt akarták, hogy a rendszer ne legyen rugalmas az emberi szeszélyre.
Ez az oka annak, hogy sok ETC szimpatizáns nem értett egyet a hard forkkal, mert azaz egész láncot egyetlen csapással megváltoztatja, ez pedig teljesen megmásítja az Ethereum elsődleges célját. A hard fork által be lehet bizonyítani, hogy a blokkláncot emberi szeszély befolyásolhatja. Ez pedig sok „kripto-idealistának” nem tetszett. Néhány olyan nagyágyú, mint Barry Silbert, a Grayscale vezérigazgatója, az ETC mögé álltak. Mindez jól hangzik, de vannak olyan problémák az Ethereum Classic-al, amelyeket egyszerűen nem lehet figyelmen kívül hagyni.
Az Ethereum Classic problémái
Az ETC-vel kapcsolatos fő probléma az, hogy a hard fork miatt nem lesz visszafelé kompatibilis. Az Ethereum közösség minden komolyabb tagja továbbhaladt az új láncra, ami azt jelenti, hogy bárki, aki tagja az ETC-nek, nem fér hozzá az ETH által végzett frissítések egyikéhez sem. A tökéletes példa erre az ETH áttérése a Proof of Work (PoW) -ről a Proof of Stake-re (PoS). Az ETC nem lesz képes ezt megvalósítani, mivel szoftverük egyszerűen nem teszi lehetővé a frissítések használatát.
De itt még mindig nincsen vége, hiszen sokkal furcsább problémák is vannak az ETC-vel, amelyek közül néhány az összeesküvés határán áll. Sokan úgy vélik, hogy az ETC maga az Ethereum elleni támadás. Ez mit jelent? A hard fork után, amikor a közösség felbomlott és kiszolgáltatott volt, sokan azt mondják, hogy az Ethereum-ellenes tábor nyíltan támogatta az ETC-t, csak azért, hogy zavarokat okozzon a közösségben. Olyan prominens bloggerek, mint David Seaman, beszámoltak arról, hogy „az Ethereum Classic egy bizonytalan árva lánc, amelyet oly módon reklámoznak, ami jogellenes lenne, ha az Ethereum nyilvános forgalmazású társaság lenne, ami végül is még bekövetkezhet”.
Ethereum Hard Fork, más néven ETH
Az ETH a hard fork következménye, és az amit most „új Ethereumnak” tekintünk. Az ETH piaci tőkéje jelenleg megdöbbentő 24 milliárd dollár, és jelenleg a világ második legdrágább kriptovalutája a Bitcoin után.
ETH az Ethereum új formája, függetlenül attól, amit az ETH ellenesek mondanak. Az eredeti húzó emberek mind a rendszer részét képezik, és az ETH a legforradalmiasabb változásokon megy keresztül (mint például a fent említett POW-ről POS-ra váltás). ETH-t egyetlen okból hozták létre: a „DAO támadó” által ellopott pénzeszközök visszajuttatása a jogos tulajdonosoknak.
Az ETH sokkal többet képvisel, mint ami a felszínen látszik, és ez hatalmas győzelem az Ethereum közösség számára. Az emberek egymáshoz fordultak miután szembesültek a kriptovállalati történelem legsúlyosabb csapdájával, összefogtak és valami olyat készítettek, amely erősebb, mint elődje.
De amint már említettük, van egy probléma az ETH-val, és az ETC-t támogatók szerint ez egy ideológiai probléma.
Az ETH problémái
Mint már említettük, az ETH kialakulása ellentétes a blokklánc megváltoztathatatlanságának gondolatával és a „kód az törvény” filozófiájával. Az ETH-ellenes emberek szemében a hardfork felesleges volt, és úgy vélik el kellett volna fogadniuk a fő blokkláncot, úgy, ahogy van.
Felmerült egy másik probléma: honnan tudta volna bárki is biztosan, hogy a jövőben nem fognak több hard forkot készíteni, emberi szeszélyeknek kitéve? Mi van, ha több hard fork létezik amivel különféle Ethereum verziókat készítenek? Mi van, ha az Ethereum több száz változata fut egyszerre? Ez nem fogja leértékelni azt és általában a kriptovalutát?
Az Ethereum Classic és az Ethereum előnyei és hátrányai
Ethereum Classic
Előnyök
-Hű marad a blokklánc megváltoztathatatlanságának filozófiájához.
-Nemrégiben kapta meg néhány komolyabb húzóember támogatását
Hátrányok
-Nem férsz hozzá az ETH láncban elkészített összes új frissítéshez
-Az Ethereum összes nagyágyúja továbbment az ETH-ba.
-Sértésnek és támadásnak tekintették az Ethereumal szemben.
-Tele van csalókkal
Ethereum
Előnyök
-Exponenciális ütemben növekszik.
-A legtöbb nagyágyú támogatja, akik az Ethereumot készítették.
-Visszafordította a DAO hacket, és visszaadta a lopott pénzt jogszerű tulajdonosai számára (a DAO token tulajdonosai).
-Folyamatosan frissítik a legújabb változásokkal.
-Több hash-rate-el rendelkezik, mint az ETC.
-Nagyon jó példa arra, hogy az Ethereum közösség képes-e egy probléma megoldására.
-Az ETH-t egy több mint 200 társaságból álló hatalmas, az Enterprise Ethereum Alliance (EEA) nevű csoport támogatja, amelynek célja a blokklánc technológia felhasználása az okosszerződések futtatására a Fortune 500 vállalatnál. Tagjai: Microsoft, JP Morgan, Toyota, ING stb.
Hátrányok
-Ellentmond a megváltoztathatatlanság politikájának.
Miért kellene támogatni az ETH-t?
Miután részletesen megvizsgáltuk az ETC és az ETC közötti különbségeket, és áttekintettük magát az Ethereum történetét, melyik tábor felé hajolsz? Ha részt akarsz venni a történelemben, és támogatni szeretnéd az Ethereum közösséget, akkor magától érthetődik, hogy az ETH táborban kell lenned. Hatalmas lyukak vannak az ETH-ellenes emberek érveiben, vizsgáljuk meg most őket.
1. érv: Az ETH ellenáll a blokklánc megváltozhatatlanságának
Noha igaz, hogy a hard fork ellentétes a megváltoztathatatlansággal, ám a változás körülményeit figyelembe kell venni. A DAO támadása ellopta a DAO Ether készletének egyharmadát, amely viszont a világ Etherének 14% -át tette ki. Egy ilyen támadás után tenni kellett valamit az igazságosság biztosítása érdekében, és pontosan ezt a DAO forkja érte el. Nem csak a támadó által megtartott Ethermennyiséget értékelte le jelentősen, hanem minden DAO token birtokosához is visszajuttata jogos tulajdonát.
2. érv: Ez számos hard fork kezdete lehet
Ez egyszerűen megalapozatlan egy komoly ok miatt: Az Ethereum közösség decentralizált és demokratikus. Ilyen fontos döntéseket csak akkor hozhatnak, ha az emberek többsége egyetért ezzel.
Következtetés
Az Ethereum látványos visszatérést mutatott egy abszolút katasztrófa után, és úgy tűnik, hogy teljesíti azokat az elvárásokat, amelyekben az emberek megbíztak, amikor elindult. Sőt mi több, az Ethereum valódi ereje teljes körében rejlik. Ez nem csak valuta; ez egy olyan platform, amelyen az emberek olyan projekteket építhetnek, amelyek diktálják a jövőt. Ha a decentralizáció valóban a jövő, akkor az Ethereum lesz az elején és középpontjában.
Ez felteszi a kérdést: Mit jelent ez az ETH és az ETC számára? Az ETH mellett ott van az összes vezető fejlesztő, és emiatt egyre erősödik. Az EGT támogatásával most csak javulni fog. Bármely valuta értéke az emberek bizalmából származik, és ezen tényezők miatt az ETH iránti bizalom csak növekedni fog. Számos szakértő azt jósolja, hogy az ETH lesz az első kriptovaluta a Bitcoin óta, amely áttöri az 1.000 dolláros akadályt.
ETC
Az ETC-re sajnos nem mondhatjuk ugyanezt. Az emberek szemében az ETC mindig az Ethereum család fekete báránya lesz. Jelenleg az ETH majdnem 15-ször értékesebb, mint az ETC, és valójában nem fog javulni. Ráadásul az a tény, hogy az ETC-ről ismert, hogy tele van csalókkal, csak csökkenti az emberek bizalmát benne, ez pedig csökkenti annak értékét. Az ETC úgy döntött, hogy megtartja a láncokat és halad előre, ez a blokklánc mechanika és a szabad kapitalizmus szépsége.
Az ETH számára a jövő fényes, és tovább fog növekedni. Ez az élő bizonyíték arra, hogy az Ethereum közösség sok mindenre képes. Komoly válsággal szembesültek, összefogtak és igazán elegáns megoldást találtak. Az ETH a jövő, és ha támogatója vagy az Ethereumnak, és hiszel abban, amit képvisel, akkor feltétlenül az ETH táborhoz kell tartoznod.
Érdekelnek a kriptopénzek? Ne maradj le a legérdekesebb infókról, csatlakozz hozzánk a lenti elérhetőségeken!
Kezdőknek | Közösség | Egyéb |
---|---|---|
Bitcoin Útmutató | Likeolj minket Facebookon! | Legfrissebb Hírek |
Ethereum Útmutató | Csatlakozz Discord-on! | Videók |
Kripto Szótár | Kövess minket Youtuben is! | Altcoinok |