A kriptopiac nagyja kezdi visszanyerni az erejét a márciusi zuhanás után, az Ripple (XRP) viszont továbbra is lejtmenetben van. Egyszerűen nem kell annyi token a kisbefektetőknek, amennyit a Ripple a piacra önt.
A Ripple, és annak XRP nevű tokenje a legrégebbi szereplők közé tartoznak a piacon, már 2012 óta jelen vannak az iparágban. Az elsődleges cél a Ripple részéről a bankok megnyerése volt, mivel a blokklánc technológiával a költségeket jelentősen csökkenteni, a hatékonyságot pedig növelni tudják.
Az XRP alacsony jutalékokkal dolgozik, és emellett gyors a tranzakciós ideje, így valódi versenyelőnnyel is rendelkezik a lassú és drága bitcoinnal szemben. Ezen előnyök ellenére sem sikerült mégsem a nagy áttörést elérnie eddig.
Az olyan platformok, mint amilyen az Ethereum is, projektek tömegét tudta magához csábítani, legyenek azok befektetők vagy játékosok. A DAO, a decentralizált irányítási modell már majdnem alapértelmezettnek számít, és az olyan megoldások, mint a Chainlink, létrehozták a hidat a blokklánc és a fizikai világ között.
A jelenlegi változatában az XRP Ledger eléggé korlátozottan használható csak, így a lakossági felhasználók, kisbefektetők nem kapkodnak a projektért. Az intézményi partnereket pedig egyelőre a token körüli szabályozók, jogi bizonytalanságok tartják távol.
Az XRP előnyei ilyen körülmények között nem nagyon mutatkoznak meg. A forgalomban lévő készlet pedig folyamatosan növekszik, eladási nyomást helyezve az árfolyamra. Ez pedig valószínűleg addig fog így folytatódni, míg rá nem jönnek, hogy növeljék meg jelentősen a felhasználóbázisukat.
Blokklánc, de nem XRP
A Ripple célja, hogy komoly résztvevő legyen a kifizetési, átutalási piacon. Ez a szektor elég heterogén, bankok, fizetési és átutalási szolgáltatók, ráadásul mindegyiküknek komoly költséget jelent, hogy a pénzt mozgassák keresztbe-kasul a világban.
A pénzmozgatás alapvetően egy lassú folyamat, amely problémát okozhat, ha egy nem túl stabil fiat pénz is szerepel a történetben. Ahhoz, hogy működhessen, a cégeknek számlákat kell fenntartaniuk különböző országokban, és likviditásra van szükségük hozzá. Mikor a küldő utal, akkor a jutalékok levonása után a fogadóhoz közeli likviditási szolgáltatótól kapja meg a pénzt a címzett, nem szükséges a bankjegyeket fizikailag utaztatni.
A Ripple alapvető értékajánlata, hogy ezt a folyamatot blokkláncra tereli, amely gyors és költséghatékony, ezért a cégeknek nem kell nagy összegeket tartaniuk a célországok valutáiból. Az úgynevezett On Demand Liquidity platformjuk segítségével másodpercek alatt váltani tudnak a tokenek és a helyi fiat valuta között, leegyszerűsítve az utalást.
Ez az ODL a RippleNet hálózathoz tartozik, amely jelenleg közel 200 bankot és pénzügyi szolgáltatót tömörít. A RippleNet kínálatában megtalálható az xCurrent és az xVia szintén blokkláncos fizetési szolgáltatás is, ezek viszont nem az XRP tokeneket használják.
Jópár partnerrel rendelkezik a projekt, mégsem sikerült nagy igényt támasztaniuk a saját tokenjükkel szemben. Egyetlen nagy partnerről tudunk, amely használja a tokeneket, ez pedig a MoneyGram, amelyben még 2019 nyarán vásárolt nagy részesedést a Ripple.
A MoneyGram nagyban használja az ODL-t, és a Ripple cégtől folyamatosan kap tokeneket, hogy fedezze a fejlesztési költségeit. Ezeket viszont szinte azonnal el is adja, pontosan a szabályozói aggodalmak miatt.
A többi nagy partner egyáltalán nem használ XRP-t. Igazából, ha használnák is, akkor sem lenne értelme nagy adagot tartani belőle. Az elsődleges cél, hogy a fiat valutában lekötött pénzeket fel tudják szabadítani azzal, hogy a határokon átívelő pénzmozgásokat az XRP segítségével végzik. Nem sok értelme lenne, hogy ezután meg XRP-re váltsák ezt a pénzt, és úgy legyen lekötve.
Az intézményi partnerek között akkor indulhat meg az XRP komolyabb terjedése, ha a pletykák szerint lehetségesnek tartott, a MoneyGram Western Union általi felvásárlása tényleg megvalósul. Így a Ripple technológiája bekerülne a WU látóterébe, amely nagyon jelentős XRP felhasználóvá léphetne elő. Persze az ügyvezetőjük szerint a rendszerük már így is eléggé hatékony, ráadásul a cég hivatalos álláspontja az, hogy bár a blokkláncot kedvelik, a kriptopénzek iránt nem érdeklődnek.
Egyelőre úgy fest a helyzet, hogy a Ripple híján van az intézményi XRP-igényeknek. Ennek ellenére a cég mindegy negyedévben feloldja a zárolást 300 millió tokenről, és a piacra dobja azokat.
Fogynak a kisbefektetők
Mivel nem tudja kezelni az okos szerződéseket, a Ripple lemarad a piac komoly részéről. Egyelőre nem tud mást ajánlani, mint az XRP-t a tranzakciókhoz, illetve a más eszközhöz rögzített stablecoinok kibocsátását. Eközben pedig a dAppok és a DeFi növeli a befolyását, és elszívja a rendelkezésre álló likviditást a piacról.
Emiatt pedig az XRP egyre kevésbé tudja megragadni a kisbefektetők figyelmét. Hiába van például közel egymillió követőjük Twitteren, ennek alig 0,2%-a aktív.
A rendszerük használata is pang, a valódi tranzakciók száma csekély. Az aktív címek száma szokta megmutatni, hogy mekkora a népszerűsége a kisbefektetők között egy kriptopénznek, ez a szám pedig igen szerény.
Emiatt egy projektbe kezdtek, a Flare létrehozásába, amely a belépőjük lenne a dAppok közé, és megoldhatóvá válna, hogy a rendszerük kezelje az okos szerződéseket. Már a tesztelés fázisánál tartanak, és ha sikereket érnek el, azzal visszanyerhetnék a közösség figyelmét. Az viszont biztos, hogy egy komoly fejlesztői gárda összehozása, és egy egészséges ökoszisztéma felépítése sokkal több erőfeszítést igényelne a Ripple részéről.
Növekvő készlet
Ahogy a bitcoin, úgy az XRP is véges készlettel és deflációs modellel rendelkezik. A BTC deflációja az elveszett coinoknak köszönhető, az XRP esetében pedig a tranzakciós jutalékok egy részét elégetik. Ha a hálózat nagyobb terhelést tapasztalt, több XRP beáldozásával lehet csak a lista elejére ugrani. A mostani alacsony kihasználtság mellett az átlagos díj 0,00004 XRP, azaz éves szinten 134500 darab token. Ez annyira jelentéktelen mennyiségű csökkenés, hogy elhanyagolható hatása van a teljes készletre.
A tokenek mozgását is van, ami csökkenti a hálózaton, hiszen minden egyes aktív címnek letétben kell tartania legalább 20-at.
Ezek a módszerek hatékonyabban működnek nagyobb hálózati aktivitás esetén. De az aktivitás kicsi, a készlet nagy, így az árak esnek.
Még 2017-ben a csapat úgy döntött, hogy zárolja a tokenek 55%-át, ezzel próbáltak bizalmat építeni, hogy nem akarják a piacra dönteni a készleteiket.
55 letéti számlát hoztak létre, egyenként 1 milliárd tokennel, ezek pedig a következő 4 és fél év során kerülnek feloldásra.
A zárolásnak akkor pozitív hatása volt az árra. Most a csapat újra át kell, hogy gondolja a dolgot, ahogy egyre több token szabadul fel hónapról hónapra. Jelentős igény nélkül ezek bedöntik a piacot. Hogy ezt megelőzze, a Ripple ezek többségét újra zárolja. Egy részét viszont el kell adniuk, hogy a cég bevételhez jusson, ezt az ügyvezető, Brad Garlinghouse is megerősítette. A folyamatos eladás pedig folyamatos készletnövekedéshez vezet, ez jelenleg éves szinten 6%-os inflációnak felel meg.
Ezt az inflációs rátát a forgalomban lévő, az elégetett, elvesztett, zárolt, és a cég kezében lévő tokenek mennyiségének a megfigyelésével is igazolhatjuk.
A Ripple kezében továbbra is egyre több token összpontosul, és ez még sokáig így is lesz, mire véget ér az utolsó zárolási periódus is. Az inflációs rátájuk viszont továbbra is alacsonyan tarthatja az árfolyamot, emiatt pedig továbbra sem nő meg az igény.
Ennek következtében a cég továbbra is azzal szembesül, hogy el kell adnia a tokenjeit a működése fedezéséhez, miközben viszont növelnie is kellene az árfolyamot valahogy.
Mi várható?
Az, hogy a Ripple milyen helyzetbe navigálta magát, látható a tokenjük árfolyam-mutatóiból is. Miközben az altpiac komoly visszaerősödést tud maga mögött március óta, az XRP csak kullog a mezőny végén, dollárban és bitcoinban számolva is.
Ha nem sikerül tényleges igényt támasztaniuk a tokenekre, az árak továbbra is földközelben maradnak.
Az okosszerződések integrációja, és a lehetséges Western Union felvásárlás pozitív változásokat hozhat, de a tokenekre jelentkező folyamatos igényhez a Ripple-nek ennél jóval többet kell letenni az asztalra.
Ezeket olvastad már?
- Mi a Ripple? Hogyan működik a Ripple?
- Miért pont 21 millió a Bitcoin maximális készlete?
- Miért van olyan távol az Ethereum a mindenkori csúcstól?
- A 7 legjobb bitcoin pénztárca mobilra
- 8 nyomós ok, amiért neked is Brave böngészőt kellene használnod 2020-ban
- 9 módszer, hogyan kereshetsz pénzt kriptovalutákkal 2020-ban
Érdekelnek a kriptopénzek? Ne maradj le a legérdekesebb infókról, csatlakozz hozzánk a lenti elérhetőségeken!
Kezdőknek | Közösség | Egyéb |
---|---|---|
Bitcoin Útmutató | Likeolj minket Facebookon! | Legfrissebb Hírek |
Ethereum Útmutató | Csatlakozz Discord-on! | Videók |
Kripto Szótár | Kövess minket Youtuben is! | Altcoinok |