Mint, ahogy a legtöbb kriptopénzzel kapcsolatos szektornak, a DeFi-nek is meg van a „sötét oldala”.
A befektetők millió dolláros nagyságrendben vesztenek el kriptopénzeket, köszönhetően az exit scam egyik speciális fajtájának, amelyet „rug pull”, dugóhúzás néven ismernek.
A DeFi tokenek naponta születnek, ahogy a fejlesztők szinte elárasztják a piacot az újonnan „nyomtatott” coinjaikkal. Ez természetesen sokak számára ad nagy befektetési lehetőséget, de veszélyekkel is jár, mégpedig nagyokkal. A befektetőknek különösen gondosan kell eljárniuk, mikor kiválasztják a projekteket, amelybe beteszik a pénzüket.
Mi az a dugóhúzás?
Az Uniswap egy olyan protokoll, amely lehetővé teszi, hogy az ERC20 tokeneket a tulajdonosaik tőzsde vagy ajánlati könyv nélkül cseréljék egymásra, úgynevezett likviditási poolok, azaz medencék segítségével. Egy algoritmus határozza meg, hogy milyen árfolyamon megy a csere, ehhez pedig a két token egyenlegét és az adott pár forgalmát veszi figyelembe.
A dugóhúzás veszélye pedig pontosan ebben rejlik.
A folyamat lezajlása ugyanazt a mintát követi. Valaki listáztat egy új tokent, ezt pedig megreklámozza a közösségi médiában, így likviditást tud mögé csatornázni. Ez azt jelenti, hogy az érkező vevők ETH-t adnak a tokenekért cserébe, tehát az ETH/TOKEN pár értékes medencéjét, poolját is feltöltik. Miután elegendő ether gyűlt össze a poolban, a tokeneket kiadó ötletgazda ekkor egyszerűen kiutalja azt magának, így a likviditás eltűnik a pár mögül, mint ahogy a víz eltűnik egy medencéből, amelynek kihúzzák a dugóját. A másik oldalon pedig ott maradnak a befektetők, kezükben az értéktelen tokenekkel.
Már most több ezer meglovasított ethernél jár a számláló
Minden egyes nap kiad valaki egy új tokent. A tapasztalatlan kezdő befektetők pedig örömmel vetik bele magukat a mély vízbe, hiszen olyan projekteket találhatnak, amelyek akár 10-szeres megtérülést érhetnek el alig 24 óra alatt. Legalábbis a Telegram csoportokban és a Twitter felhasználók között ez a fajta marketing terjed.
Ráadásul nagy nevek is beálltak a sorba, rendszeresen beszélnek az új tokenekről sokak által követett influenszerek is. Az egyik legutóbbira jó példa, mikor az Ampleforth tokenjét „hamisították” meg, és adták ki a TRUAMPL tokent. Szerencsére a szektorban is vannak, akik odafigyelnek, és jelzik másoknak is, ahogy a Boxmining szerkesztője is tette:
„Tegnap itt sztárolták a TRUAMPL tokent, és alig 3 óra elteltével a „fejlesztője” le is ürítette a poolt, ellopva 1800 ethert. Legyetek óvatosak srácok, a dugóhúzó egyre gyakoribb lesz!”
Ez pedig messze nem az egyetlen példa, így felmerülhet a kérdés, hogy hogyan tudjuk elkerülni ezt? Szerencsére van erre mód, hiszen az Uniswap likviditását le lehet ellenőrizni, így mielőtt beleugrunk a legújabb csiszolatlan gyémánt megvásárlásába, ezt mindenképpen tegyük meg!
A reputációjukra ügyelő csapatok, illetve a komoly fejlesztők dolga egyszerű, hiszen token kiadásakor a likviditási poolt úgymond zárolni lehet, és ezt meg is szokták tenni. Ezt le tudjuk ellenőrizni az Unicrypt oldalán, így meggyőződhetünk róla, hogy a társaság számára fontos-e, hogy megbízhatónak minősítsék a felhasználók.
A zárolás megléte mellett annak időtartamát, illetve a pool pontos nagyságát is láthatjuk ugyanitt, ehhez csak ki kell választanunk, hogy mely Uniswap párt szeretnénk közelebbről megnézni. Ne hanyagoljuk el ezt a lépést!
Ezeket olvastad már?
- 5 gyakori kriptós csalás, és a mód, hogyan kerüld el ezeket
- Elképesztő lendülettel indult a Polkadot! A DOT token egyből a Top 10-ben kezdte
- Íme, hogyan tartsd biztonságban a kriptopénzeidet 2020-ban
- Hamarabb érkezhet a Bitcoin DeFi, mint gondolnánk
- A Crypto.com app és tőzsde ismertetője! Íme, mitől olyan népszerű a Crypto.com
Érdekelnek a kriptopénzek? Ne maradj le a legérdekesebb infókról, csatlakozz hozzánk a lenti elérhetőségeken!
Kezdőknek | Közösség | Egyéb |
---|---|---|
Bitcoin Útmutató | Likeolj minket Facebookon! | Legfrissebb Hírek |
Ethereum Útmutató | Csatlakozz Discord-on! | Videók |
Kripto Szótár | Kövess minket Youtuben is! | Altcoinok |