Év elején már néhányan figyelmeztettek arra, hogy a defi szektor komolyan felkavarhatja az állóvizet idén. Ez meg is történt, a szektor mára közel 11 milliárd dollárnyi pénzt kezel. Ezek a DAO-projektek, a teljesen decentralizált irányítási rendszerek az egyes kriptoprojektek esetén komoly mértékben léptek szintet idén, és nagy részük volt a növekedésben. Az Ethereum pedig, amely a legtöbb ilyen projektnek otthont ad, talán kezd felnőni a feladathoz. A tranzakciószám megugrásával a hálózat használata is megnőtt, ez viszont azzal járt, hogy a szavazati irányítás többe kerül, és lassabban lehet lebonyolítani.
Jelenleg úgy fest a helyzet, hogy bár a defi hájp csökkenésével javul a helyzet, egyelőre csak a leglikvidebb, legnépszerűbb protokollok tudnak előre jutni ilyen hálózati feltételek mellett.
Az Aragon indulásakor például egy szavazat a láncon mindössze pár centbe került, etherben kifizetve. Mostanra akár 30 dollárba is kerülhet ugyanez. Ez motiválta az Aragon és a Balancer Labs csapatát, hogy kidolgozzák a második rétegű, off-chain Snapshot DAO rendszert. Nem egyszerűen igény mutatkozott erre, hanem gyakorlatilag szükségessé vált.
Mielőtt a skálázódást megoldja az ETH 2.0, vélhetően sok projekt fogja megfontolni a második rétegű módszerek használatát
Az Ethereumon most egy okos szerződést működtetni olyan, mintha Manhattanban, az üzleti negyedben bérelnél lakást. Közel vagy mindenhez, és a világ „kulturális és pénzügyi központjában” nem maradsz le semmiről, viszont elképesztően magas a lakbér egy apró kis lakásért. Persze elköltözhetsz egy szomszéd kerületbe, vagy akár a külvárosba is, ahol sokkal többet kapsz ennyi pénzért, de ugye akkor már közel sem leszel annyira közel a tűzhöz.
Az Ethereum ehhez hasonlóan értelmezhető úgy is, mint a közösség központja, egy zsúfolt, de mégis nagyon fontos helyszín a decentralizáció hívei számára.
Sok DAO van, amelynek fontos, hogy össze tudjon kapcsolódni a lehető legtöbb forrással, mások számára viszont elsősorban az olcsó tranzakciók a lényegesek. Ezért annyira népszerűek az ETH2.0, a Cosmos, és a Polkadot.
Az Ethereum legnépszerűbb használói most a defi alkalmazások, a predikciós piacok, és a decentralizált tőzsdék. Mind keresi a hiperkonnektivitást, a lehetőséget, hogy minél több potenciális felhasználóval kerülhessenek kapcsolatba, és egymás alkalmazásai segítségével hozzanak többletet a szektorba. Ezek a megoldások teszik lehetővé, hogy az egyes projektek átjárhatók legyenek. Hogy a Makertől kapott Dai leköthető legyen az Aave platformján, és annak használói hozamot generáljanak vele. Ezek a pénzügyi építőkockák azok, amelyek sokszor a legvonzóbbak az Ethereumon appokat fejlesztők számára. Nem kis részben ennek is köszönhető, hogy a legtöbb defi pont az Ethereumon működik, mégpedig anélkül, hogy szükségük lenne nagyobb skálázódást lehetővé tévő második rétegű megoldásokra.
A közösségi dAO-projektek esetében viszont ez nem így van. Hosszú távon ez a fajta hálózati infrastruktúra nem lesz képes kiszolgálni a mindennapi működést. Valójában persze a legtöbb közösségi DAO számára nem is fontos, hogy minden áron össze legyen kötve a főhálózattal.
Az efféle alkalmazások terjedése megköveteli, hogy legyenek megfelelőek a feltételek a további növekedéshez. Nekik kifejezetten fontos, hogy a második rétegű megoldások, vagy az ETH2.0 mielőbb használható lehessen.
Hasonlóan a nagyvárosok külső kerületeihez, a kisebb forgalmat bonyolító megoldások a blokkláncok esetében is olcsóbb, gyorsabb alternatívát jelenthetnek a közösségi DAO-k számára. Ha a működési költségek már nem jelentenek akadályt, az ilyen projekteknek is lehetővé válik a növekedés, így ezeknek az innovációknak a továbbfejlődése is.
Az ETH2.0 használatba vételéhez is idő kell. Nem szabad viszont ignorálnunk addig sem a többi opciót, mint amilyenek a Cosmos vagy a Polkadot hálózatán létrehozott láncokat. Idővel kiderül, hogy milyen megoldás fog megfelelni a defi és a DAO projektek számára, legyen az az off-chain Snapshot, vagy egyéb második rétegű kezdeményezés.
Ráadásul ezek vagy már most használhatók, vagy a közeli jövőben debütálnak, míg az ETH2.0-ra vélhetően egy kicsit még várnunk kell. De a lényeg, hogy a különböző appoknak és közösségeknek rendelkezésére állnak a módszerek, hogy megmeneküljenek a hálózati túlterhelés hátrányaitól.
Ezeket olvastad már?
- A centralizált kriptotőzsdék veszélyei, amelyekre neked is figyelned kellene
- Meghekkelték a KuCoin tőzsdét, 150 milliót ér a zsákmány
- 2014 óta nem látott alakzat jelent meg a Bitcoin grafikonján
- Hogyan lett a DAI megkerülhetetlen az NFT és a digitális művészet területén
- A Bloomberg $20.000-re jósolja a bitcoint, az aranyat pedig $3.000-re
- Íme, hogyan tartsd biztonságban a kriptopénzeidet 2020-ban
- 8 nyomós ok, amiért neked is Brave böngészőt kellene használnod 2020-ban
Érdekelnek a kriptopénzek? Ne maradj le a legérdekesebb infókról, csatlakozz hozzánk a lenti elérhetőségeken!
Kezdőknek | Közösség | Egyéb |
---|---|---|
Bitcoin Útmutató | Likeolj minket Facebookon! | Legfrissebb Hírek |
Ethereum Útmutató | Csatlakozz Discord-on! | Videók |
Kripto Szótár | Kövess minket Youtuben is! | Altcoinok |