Cenzúrázhatja-e a Github a Bitcoin forráskódját?

Cenzúrázhatja-e a Github a Bitcoin forráskódját?

Október 23-án a Microsoft tulajdonában lévő Github eltávolított a portálról 18 projektet, illetve azok kódkészletét. Iparági források szerint a törléseket a RIAA, az amerikai szerzői jogi társaság kérésére végezték el. Egyes kommentátorok szerint viszont ez alapján az is elképzelhető, hogy a Bitcoin, vagy más kriptoprojektek kódkészletét kormányzati nyomásra szintén eltávolíthatják az oldalról.

A mostani törlési hullám a Youtube-dl program kódjával kezdődött. Ez az applikáció lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy a Youtube oldalára feltöltött videókat lementsék a saját eszközeikre.

A törlés előtt a Youtube-dl 72000 csillaggal rendelkezett, ennyien értékelték jónak. A Github a DMCA-ra, az USA szerzői jogi törvényére hivatkozik az eset miatt, de sokan úgy vélik, ez valójában csak kifogás. A Public Knowledge jogi igazgatója, John Bergmayer is úgy fogalmazott a dologról, hogy valójában nem is kifejezetten szerzői jogi szempontból történt.

A Twitteren írt erről:

„Személy szerint nem látom, hogy jogsértő lenne a Youtube-dl működése. De talán hívhatjuk illegálisnak.”

Ehhez kapcsolódóan az EFF, az Electronic Frontier Foundation is kritizálta a Github lépését.

„A Youtube-dl egy legitim eszköz, amely törvényes módon használható. Az, hogy a RIAA eltávolíttatta a Githubról, csalódást keltő, és kontraproduktív a társaságra nézve.”

A Github lépése aggodalmat keltett számos kriptoprojekt közösségében, hiszen ezáltal az is lehetséges, hogy akár a Bitcoin forráskódját is töröljék a könyvtárból.

Pierre Rochard ismert kriptós is a Twitteren beszélt erről, még szeptember elején:

„Nem lennék meglepve, ha egyszer csak a központi bankok úgy gondolnák, nekik mégsem tetszik a Bitcoin, és valahogy nyomást gyakorolnának a Githubra, hogy törölje a kódját.”

Az iparágból pedig többen is úgy vélik, ez a veszély valós.

Miután a Youtube-dl törlésre került, és a kriptósok között is megindult a szóbeszéd, természetesen a lehetséges alternatíváknak is sokan utánanéztek.

A kérdéses tweetekre válaszul egy szoftverfejlesztő, Chris Troutner is megosztotta, hogy ő hogyan védekezik az ilyen dolgok ellen:

„Pontosan ez az oka annak, hogy a saját Githubos kódkészleteimet letükrözöm az IPFS-re. A Youtube videóim forrásfájljai is mennek az IPFS-re, és az LBRY-re.”

Szóba került alternatívaként a Gitlab oldal is, ahol biztonsági mentésként már amúgy is szerepel a Youtube-dl kódja. Sokak szerint pedig „szégyen egy nyíl forráskódú projektre, hogy DMCA-figyelmeztetés nélkül ilyent tesz, és ezek szerint egy kód sem nyílt, ha a Githubon van”.

Más kriptohasználók egyenesen azt javasolják, hogy a Filecoin rendszerén lenne érdemes egy decentralizált Github-klónt létrehozni.

„A nyílt forráskód létfontosságú dolog a kriptók esetén. A kód pedig szöveg, könnyű tömöríteni, és nem foglal nagy tárhelyet.”

Ez az egész persze nem mindenkit tölt el egyforma aggodalommal. A Github nemrégiben beszállt az Arktisz-projektbe, is, amely a sarki permafroszt alatt helyezi el a dokumentumokat filmtekercseken, acélkapszulában, a Bitcoinét is. A Github állítása alapján a kódon így 1000 évig is változatlanul megőrizhetők.

Azt is érdemes figyelembe venni, hogy a Github, mint centralizált protokoll, valójában egy disztribúciós szolgáltatást nyújt csak. Az általa tárolt adatok, így a Bitcoin kódjai is, bármikor tükrözhetők, lemásolhatók, és tárolhatók egyéb módokon és helyeken is.

Forrás:news.bitcoin.com

Ezeket olvastad már?

Érdekelnek a kriptopénzek? Ne maradj le a legérdekesebb infókról, csatlakozz hozzánk a lenti elérhetőségeken!

 KezdőknekKözösség Egyéb
 Bitcoin Útmutató Likeolj minket Facebookon! Legfrissebb Hírek
Ethereum Útmutató Csatlakozz Discord-on! Videók
 Kripto Szótár Kövess minket Youtuben is! Altcoinok

Még több cikk