A cég a főcímek közé került, mikor nyilvánosságra hozta, hogy mekkora vásárlást hajtott végre, az ügyvezetőjük pedig úgy nyilatkozott, ez a lépés logikus eredménye a makrogazdasági káosznak, amely a világban van.
Michael Saylor egy virtuális konferencián szólalt fel, és újabb részleteket osztott meg a cége 425 millió dolláros bitcoin-beszerzéséről.
Szeptemberben látott napvilágot, hogy a Nasdaq tőzsdén jegyzett MicroStrategy az elsők között tette le a voksát a BTC mellett, mégpedig egy komoly összeggel. A beszélgetés során Saylor részletesebben beszélt róla, hogy miért döntött a cég a bitcoin mellett, és, hogy miért nem inkább az arany felé fordultak, ha már ki akartak szállni a készpénzből, mint tartalékeszközből. Ez utóbbira a válasz egyszerű. Az arany nem fogja tudni megtartani a legjobb értékőrző szerepet, egyszerűen azért, mert a világ digitalizálódik, így a BTC átvette a vezetést. Az arany halmozása régimódi berögződés, a bitcoin milliószor jobb.
Felpörögnek a nyomtatók
Ahogy Saylor kifejtette, a MicroStrategy bitcoinos kalandja akkor indult el, mikor a cég felismerte, hogy az 500 millió dollárnyi készpénzt, amelyet tartalékként tettek félre, az állami pénznyomda egyszerűen el fogja inflálni. A készpénzállomány gyorsabban emelkedik, mint egy elszabadult héliumos lufi, a cégvezetés pedig úgy érezte, ki kell lépniük a dollár bűvköréből.
„Mi egyszerűen csak meg akarjuk tartani a pénzünket. A dollár vásárlóereje rendkívül gyorsan csökken.”
Az elmúlt évtizedben a készpénzállomány átlagosan évente 5,5%-kal növekedett.
„Üzletileg az volt a racionális döntés 2011 és 2020 között, ha 5,5%-nál nagyobb részét takarítottad meg a tőkédnek, így megőrizhetted a vásárlóerőd.”
A koronavírus elleni intézkedések viszont a pénznyomtatók felpörgetésével jártak együtt, ez pedig 20%-os növekedést hozott az USA dollár esetében a készpénz mennyiségében. Mivel pedig a dollár a világ tartalékvalutája, ez azt jelenti, hogy idén a világ összes ilyen vállalati tartaléka 20%-ot vesztett az értékéből.
A fogyasztói árindex viszont, amelyből az inflációt szokták számolni, 2020 során viszont eddig csökkent. Ez viszont Saylor szerint irreleváns.
„Az infláció egy úgynevezett vásárlói kosár segítségével van mérve. Ebbe piaci termékek és szolgáltatások kerülnek bele. Az étel és az energia vagy nincs benne, vagy alulsúlyozott, pedig ez a kettő a legnagyobb kiadás az átlagember megélhetési költségeiben. Így van egy mérőszámod, ami ha akarod, sosem növekszik.”
Ha kíváncsi rá valaki, hogy mit hoz az infláció, és az ekkora pénznyomtatás, Argentina, Brazília, és Venezuela példáján leszűrhető.
„Mi van akkor, ha te az USA-ban vagy az EU-ban élsz? Innen nézve ez nem egyértelmű, pedig annak kellene lennie. Az emberek pedig rá fognak jönni.”
Hogyan került a képbe a bitcoin?
Mikor a cégnél a felső vezetés rájött, hogy a készpénz hamarosan nem lesz jó alternatíva, elkezdték felkutatni a lehetőségeket.
A csoport számára kézenfekvő lett volna az arany, értenek hozzá, megbízható, és az egész világon stabil értéktárolónak tekintik. Viszont nem teljesen az, legalábbis nem annyira korlátozott.
„Sokszor átrágtuk magunkat rajta. Ingatlan, kötvények, részvények, nemesfém, derivatívák, vagy kriptopénzek? Az arany számít a legkevésbé bőségesnek, de mégis, ha akarsz többet bányászni, akkor tudsz, nincs felső határ.”
Emellett érdemes észben tartani, hogy az arany esetében a szereplők között gyakran érdekellentét áll fenn. A bányászok minél többet ki akarnak termelni, hogy értékesíthessék. Az aranybefektetők viszont azt akarják, hogy a készlet ne nagyon növekedjen, hogy az árak magasan maradjanak.
„A befektetőknek a bányászok az ellenfelei. A bányászok tulajdonképpen azon dolgoznak, hogy a vagyonod értéke csökkenjen, nem pedig azon, hogy rajtad segítsenek.”
Ráadásul az aranyra még egy nagy veszély leselkedik, mégpedig maguk a befektetők. Saylor szerint mikor átbillen a mérleg nyelve, az aranytulajdonosok eladják a befektetéseiket, hogy beszállhassanak a bitcoinba, ez pedig masszív eladási hullámmal fog megtörténni. Nem az a kérdés, hogy megtörténik-e, hanem az, hogy mikor?
„Nem tűnik okos dolognak arra fogadni, hogy az emberek majd lusták lesznek, és a következő évtizedben is ignorálni fogják a tényeket a pénzzel kapcsolatban. Mert nem valószínű, hogy ezt fogják tenni.”
A fiat pénz megingása
Elemzők szerint a FED továbbra is azon dolgozik, hogy az értékpapír-piac emelkedjen, és Saylor úgy gondolja, a „legagresszívebb pénznyomtatási hullám még előttünk áll”.
A befektetők így vélhetően továbbra is biztos befutóként fognak az olyanokra tekinteni, mint az Apple vagy az Amazon. De ezek szintén a fiat pénzektől függnek.
„Szalmaszálakba kapaszkodnak. A részvények hosszú távon nem jó értéktárolók, csak akkor, ha a cég gyorsabban tudja növelni az értékét, vagy a részvényei árát, mint ahogy a pénzmennyiség növekszik.”
Ez a fajta árnövekedés viszont szinte biztos, hogy csak a legnagyobbaknak fog sikerülni, amelyek szinte már monopóliumként működnek. A politikusok viszont nem fogják hagyni, hogy ezek a cégek ilyen ütemben növeljék a gazdasági erejüket. Szóval visszajutunk oda, ahonnan elindultunk.
„Találnod kell valamit, amelyet nem lehet csak úgy megtöbbszörözni, és amelynek az értéke nincs a fiat pénzekhez kötve. Márpedig most egyetlen ilyen dolog létezik, a bitcoin.”
Ezeket olvastad már?
- Így kell használni a MetaMask Swap funckióját
- Mi vár a bitcoinra Biden elnöksége alatt?
- Itt az 5 legjobb kriptós bankkártya, amit már most használhatsz
- Íme, hogyan tartsd biztonságban a kriptopénzeidet 2020-ban
- 8 nyomós ok, amiért neked is Brave böngészőt kellene használnod 2020-ban
Érdekelnek a kriptopénzek? Ne maradj le a legérdekesebb infókról, csatlakozz hozzánk a lenti elérhetőségeken!
Kezdőknek | Közösség | Egyéb |
---|---|---|
Bitcoin Útmutató | Likeolj minket Facebookon! | Legfrissebb Hírek |
Ethereum Útmutató | Csatlakozz Discord-on! | Videók |
Kripto Szótár | Kövess minket Youtuben is! | Altcoinok |