Az USA-ban lezajlott elnökválasztás után még mindig komoly kétségei vannak számosaknak a hitelességgel kapcsolatban. Ez lenne az egyik gyenge pont, ahol a blokklánc segítséget nyújthatna, egy csapat kutató mégis úgy véli, a jövőben nem szabadna blokklánc-alapú szavazási rendszert használnunk.
Az MIT egyetem Számítástechnikai és Mesterséges Intelligencia Laborja úgy véli, a blokkláncon működő szavazás nem lenne túl megbízható, és jelentősen növekedne egy hackertámadás esélye is, amellyel befolyásolnák az eredményt.
A kiberbiztonsági szakértőket tömörítő csoport arra a következtetésre jutott, hogy a blokklánc „a közeljövőben nem lesz alkalmas politikai szavazások lebonyolítására”, legalábbis összehasonlítva a hagyományos, személyes illetve levélben történő szavazással.
Az aggodalmak között felmerült az is, hogy a titkos szavazás mennyire titkos, ha a blokklánc egy nyilvános főkönyv. Emellett hogyan lehet ténylegesen megbizonyosodni a hitelességről?
„A jelenlegi választási, szavazási megoldások távol állnak a tökéletestől, a blokklánc egyelőre csak növelné a kockázatokat, és a nemzeti szintű választások esetén a hibákat lehet, hogy észre sem lehetne venni. Minden egyes alkalommal, mikor hirtelen megugrana az érdeklődés, megnövekedve a hibás rögzítés rizikója is. Jelenleg egy cukorka számlálást sem bíznék blokkláncra, nemhogy elnökválasztást.”
A csapat úgy érvel, hogy egy szavazás feldolgozása, és egy pénzügyi művelet között több különbség is van, és emiatt nem biztos, hogy jó a blokklánc mindenhová. Ha csalás vagy kibertámadás történik, egy pénzügyi cég kártalanítani tudja az ügyfeleit, egy hitelkártya-társaság vissza tud fordítani egy utalást, és még a tőzsdék is képesek arra, hogy tárcákat, címeket blokkoljanak, ha bűncselekmény gyanúja merül fel.
Egy szavazás, egy elnökválasztás esetén ez nem járható út.
„Ha lezajlottak a választások, akkor ott már nincsen biztosítás, nem lehet mit tenni a demokrácia hibái ellen. Nem tudod újra megszavaztatni a polgárokat egy kompromittált választás után.”
A blokkláncos szavazás emellett több más hibalehetőséget is felvonultat. Ha például a támadók lebukás nélkül tudnak szavazatokat manipulálni, akkor az egész választást meg kell ismételni a megbízható eredményért. Ráadásul a blokklánc az egy lánc, így ha a megfelelő ponton avatkoznak bele, akkor az utána következő blokkokat is befolyásolják. Így akár sok millió szavazatot is el tudnak tüntetni, vagy módosíthatnak. Ha szavazólapokat használnak, akkor a manipulációhoz fizikailag is hozzájuk kell férni, nem elég egy számítógép.
Számos ország kísérletezik blokkláncos szavazással, legalábbis kisebb jelentőségű esetekben. Oroszországban például azért nem erőlteti Putyin elnök a blokkláncos szavazási rendszerüket, mert kiderült, hogy a hivatalos számlálás előtt is van rá mód, hogy a felhasználók, vagy külső megfigyelők felfejtsék a számokat. Így sérül a titkosság, amely a szavazás alapeleme lenne.
Idén februárban egy másik csapat a Voatz nevű applikációban azonosított egy biztonsági rést. Mégis mind a Republikánus, mind a Demokrata párt engedélyezte a használatát az előválasztásokon, Utah államban pedig az elnökválasztáshoz is engedélyezték sok lakos számára.
Ahogy a kutatók megfogalmazták:
„A demokráciát, és a kormányzat legitimációját nem lehet arra alapozni, hogy egy applikáció vajon jól számolja-e a szavazatokat.”
Forrás: Cointelegraph.com
Ezeket olvastad már?
- Így kell használni a MetaMask Swap funckióját
- Mi vár a bitcoinra Biden elnöksége alatt?
- Itt az 5 legjobb kriptós bankkártya, amit már most használhatsz
- Íme, hogyan tartsd biztonságban a kriptopénzeidet 2020-ban
- 8 nyomós ok, amiért neked is Brave böngészőt kellene használnod 2020-ban
Érdekelnek a kriptopénzek? Ne maradj le a legérdekesebb infókról, csatlakozz hozzánk a lenti elérhetőségeken!
Kezdőknek | Közösség | Egyéb |
---|---|---|
Bitcoin Útmutató | Likeolj minket Facebookon! | Legfrissebb Hírek |
Ethereum Útmutató | Csatlakozz Discord-on! | Videók |
Kripto Szótár | Kövess minket Youtuben is! | Altcoinok |