Miután fény derül egy adathalász próbálkozásra, a hír szétkürtölése segít biztonságban tartani a többség vagyonát is. Nagyon sok kriptós esik áldozatul különböző típusú lopásoknak, például adathalászatnak bedőlve. Hogyan lehet ezt elkerülni? Honnan tudhatná egy átlag kriptós, hogy hogyan védheti meg a javait?
Ismerjük fel a forrást!
Az adathalászat legelterjedtebb módja, ha a felhasználót egy program letöltésére és telepítésére, károsítót aktiváló link lekattintására tudjuk rávenni, vagy sikeresen átirányítjuk egy hamis oldalra, ahol aztán személyes információkat kérünk, például a seed szavait.
Júliusban például a Ledger jelentette, hogy egy adatszivárgás miatt sok felhasználójának a személyes adatai nyilvánosságra kerültek. Ezután pedig számos ügyfelük jelezte, hogy hivatalosnak tűnő levelet kapott, amelyben a Ledger legújabb szoftverfrissítésének a letöltésére próbálták rávenni őket.
Viszont ha megnézzük a feladó email-címét, amely a legdersupport.io végződéssel rendelkezik, látható, hogy a G és a D betű fel van cserélve, de elsőre könnyen átsiklik az ember tekintete efölött. Emellett ha csak úgy kapunk egy emailt, amelyben azt állítják, hogy már meghekkeltek minket, és további információ kellene a baj elhárítására, akkor is kezdhetünk gyanakodni. Főleg akkor, ha ehhez linkre is kell kattintanunk, vagy privát információt kérnek.
Ellenőrizzük a szoftverfrissítéseket!
Szeptemberben egy Electrum-felhasználó osztotta meg, hogy adathalászat áldozata lett, és 15 millió dollár értékű bitcoint vesztett. Egy olyan csalásnak dőlt be, amely amúgy 2018 óta szedi az áldozatait.
Az első sikeres Electrum-hack során egymilliót zsákmányolt az elkövető, mikor egy hamis weboldalra tudta irányítani a felhasználót, aki ott megadta az érzékeny tárcaadatokat. Egy másik módszer, ha szoftverfrissítésnek álcázva tölt le valaki egy káros programot a gépére. Ez amint hozzáfér a tárcához, azonnal kiutalja a benne található kriptókat a támadó címére.
Ez a fajta csalás két éve viszonylag újnak számított, de ma már annyira általános, hogy egy Google keresés segítségével is megtalálhatjuk az információt, ha éppen ismét ilyesmivel próbálkozik egy hekker. A szoftvercégek mindenkinél hamarabb észlelhetik ezeket a veszélyeket, és azonnal értesíteni is szokták a felhasználóikat.
A szolgáltatók is dolgoznak az ügyön
A felhasználókat olyan eszközökkel is be lehet hálózni, mint például egy hamis Google Chrome bővítmény, amely szintén elküldi a támadóknak a beírt adatokat. Márciusban a Ledger Live került terítékre, egy hamis verziójának köszönhetően 1,4 millió XRP tűnt el a tulajdonosa számlájáról.
A cégek mindenesetre gőzerővel dolgoznak azon, hogy az ügyfeleik, felhasználóik minél teljesebb mértékben védve legyenek az efféle támadásoktól, főleg a webes szolgáltatásokat használók. Szeptemberben a Brave például egy saját adathalászat-elleni funkciót is hozzáadott a böngészőjéhez, amelyet a kiberbiztonsági cég, a PhishFort fejlesztett ki.
Szólj másoknak is, ha ilyennel találkozol!
Minden felhasználó, aki ilyen próbálkozással szembesül, vagy akár áldozata is lesz valamelyiknek, meg kellene, hogy ossza a hírt a nagyközönséggel. Reddit, Twitter, saját blog, vagy akár a különböző híroldalak sajtóközlemény-rovata, rengeteg lehetőség áll rendelkezésre. Emellett sok hasznos információt találhatunk a kiemelt célpontnak számító cégek honlapján is, mint amilyenek például a Ledger vagy a Trezor, bár hozzá kell tenni, hogy ezek sokszor az oldalak eldugott részein lelhetők fel.
A közösségi médiában megosztott információ – még ha sokszor nem is számít a legmegbízhatóbbnak – potenciálisan hasznos lehet a szélesebb kriptoközösség tanítására, és a nagyobb átláthatóság érdekében, hogy biztonságban legyenek az emberek javai.
Forrás: Cointelegraph.com
Csatlakozz Hozzánk Facebookon is: Magyar Bitcoin és Altcoin Csoport (10.000+ tag)és Crypto Bitcoin Hungary (5000+ Tag)
Mások ezeket is olvasták!
- Bitcoin és Kriptovaluta Kezdőknek 2024 | 100+ Hasznos Link, ami segít elindulni
- A 6 legjobb kriptotőzsde 2024-ben
- Bitcoin Vásárlás Bankkártyával | Gyorsan és Egyszerűen| Instant Bitcoin Vásárlás
- Kriptovaluta Kereskedés Kezdőknek Lépésről Lépésre | Bitcoin Vásárlás és Eladás Egyszerűen
- Kripto Portfólió Készítés Átgondoltan | Így kell Kiegyensúlyozott Kriptovaluta Portfóliót Készíteni
- Passzív jövedelem kriptovalutából – Íme a 10 legjobb Copy Trading Platform 2024-ben
- MetaMask Használata Kezdőknek | Teljes Útmutató Lépésről Lépésre
- PancakeSwap Használata Kezdőknek | Teljes Útmutató Lépésről Lépésre
- A 6 legjobb bitcoin pénztárca (wallet) 2024-ben
- 7 legjobb bitcoin (és altcoin) pénztárca mobilra – iOS-re és Androidra egyaránt
- Bitcoin és kriptovaluta adózás Magyarországon | Így kell adózni a kriptovaluták után
Olvasd el a legnépszerűbb tőzsdékről szóló értékelést és véleményeket!
- Coinbase leírás, vélemények és összehasonlítás – Segítsd a kriptoközösséget és írd le tapasztalataidat!
- Binance vélemények és összehasonlítás – Te próbáltad már? Írd le tapasztalataid és segíts másoknak!
- Kraken értékelés és vélemények – Oszd meg tapasztalatod és véleményed a kriptoközösséggel!
- Crypto.com vélemények és leírás – Te próbáltad már? Oszd meg tapasztalataidat a többiekkel!
- OKEx vélemények, értékelés és leírás – Oszd meg tapasztalataid a többiekkel vagy nézd meg mit mondanak mások!
- CEX.io vélemények és összehasonlítás – Olvasd el mások véleményeit a CEX.io-ról vagy oszd meg a sajátodat!