Kripto Portfólió Készítés Átgondoltan 2024 | Így kell jól felépített kriptovaluta portfóliót készíteni

Crearea unui portofoliu de criptomonede | Cum trebuie să creezi un portofoliu de criptomonede bine structurat Kripto Portfólió Készítés Átgondoltan | Így kell jól felípetett kriptovaluta portfóliót készíteni

Hogyan építs kripto portfóliót?

A középtávú és hosszútávú kriptovaluta befektetés egyik legjobb megoldása lehet egy kiegyensúlyozott kripto portfólió kialakítása.

Egy átgondolt és jól felépített kripto portfólió nagyban csökkentheti a kriptovaluták volatilitásával járó kockázatot, ugyanis minél több eszközt építünk be a portfóliónkba (diverzifikáció), annál jobban porlasztjuk a kockázatot.

A kriptopénzekbe való befektetést egyszerű elkezdeni, hiszen csak vásárolni kell valamennyi bitcoint, ethert, vagy egyéb kriptopénzt. Vannak, akik a legnagyobb kriptókat preferálják, és vannak, akik hajlandóak a kisebb altokkal is kísérletezni.

De mi a legjobb megoldás? Sokkal valószínűbb a siker, ha alaposan átgondoljuk, hogy mibe tesszük a pénzünket, és hogyan egyensúlyozzuk ki a portfóliónkat. A kockázat-tűrési szintünktől függően ennek van pár módja, és mivel egyik sem nehéz, megéri foglalkozni vele.


Mi az a kripto portfólió?

A portfólió a befektetők, kereskedők által tartott eszközök kollekciója. A portfóliók legtöbbször különböző típusú eszközökből állnak össze, a kriptók esetében ez legtöbbször altcoinokat és kriptós pénzügyi termékeket jelent.

Ez nagyon hasonlít a hagyományos befektetők által követett módszerhez, viszont kizárólag egyetlen eszközosztállyal, a kriptopénzekkel.

A portfóliónkat követhetjük manuálisan is, de mostanra számos applikáció és program létezik, amellyel az allokációnkat, és az azon lévő nyereséget, veszteséget követhetjük nyomon. A napon belüli és a rövid távon aktív kereskedők számára létfontosságú, de a hodlerek és a hosszú távú befektetők számára is hasznos lehet.


Mi az az eszköz-allokáció és a diverzifikáció?

Kripto portfólió létrehozásához érdemes ismerni ezeket a fogalmakat. Az allokáció különböző eszközosztályokba való befektetést jelent, tehát részvények, árucikkek, kriptopénzek, stb tartását. A diverzifikáció pedig ezen belül is további szétosztást jelent.

Tehát nem egyetlen fajta részvényed van, hanem például tartasz mezőgazdasági, technológiai, és egészségügyi cégek papírjaiból is. Mindkét stratégia csökkenti a kockázatot.

Technikailag a kriptopénzek egyetlen eszközosztálynak számítanak, de ezen belül könnyedén diverzifikálhatsz különböző termékek, coinok, tokenek segítségével, amelyek mind saját céllal, felhasználási móddal rendelkeznek.

Például lehetséges, hogy a portfóliód 40%-ban bitcoint, 30%-ban stablecoint, 15%-ban NFT-ket, 15%-ban pedig egyéb altcoinokat tartalmazzon.


Koncentrált vs diverzifikált portfóliók

A legtöbb tanács is arról szól, hogy a portfólióknak diverzifikáltnak kellene lenniük. A befektetők számára ez a bevett megoldás, de tudni kell, hogy nem csak előnye, hanem hátránya is van a pénzeszközeink felosztásának. A diverzifikálás csökkentheti a kockázatot.

A veszteségeket fedezhetik a nyereségek, és a vagyonod nagyjából stabil marad. Minden egyes kriptóval növekszik a nagy áremelkedés esélye. Nyilván nem minden befektetés lesz nyereséges, de körültekintő allokációval hosszú távon valószínűbb a profit.

Minél diverzifikáltabb viszont egy portfólió, annál jobban ki van téve a piaci hatásoknak. A legtöbb befektető felül akarja teljesíteni a piacot, és a nagy emelkedéseket keresik. Egy nagymértékben diverzifikált portfólió sokszor átlagosan nagyobb hozamot produkál, mint a koncentrált portfóliók.

Az is igaz, hogy ezek menedzseléséhez több idő és kutatás szükséges. Ha elhivatott befektető vagy, értened is kell ahhoz, amibe beleveszel. Minél nagyobb a portfólió, annál nagyobb esély van arra, hogy a befektetők kapcsolódó tudása sekélyebb.

Ha pedig több különböző blokkláncon is tart valaki eszközöket, akkor több különböző tárcára vagy tőzsdére lehet szüksége. Mindenkinek magának kell eldöntenie, hogy akar-e diverzifikálni, és ha igen, akkor hogyan. De általánosságban mindenki számára ajánlott.


Nincs még Binance számlád? Nyiss számlát a lenti linken és most 10% kedvezményt kapsz minden vásárlás és kereskedés díjából örökre!
Kérem a 10% Kedvezményt

Különbségek a kriptopénzek között

A BTC a legnépszerűbb kriptó, és a kapitalizációs listát is vezeti. De egy kiegyensúlyozott kripto portfólió emellett más koinokat is tartalmazhat, hogy csökkenjen a kockázat. Milyenek legyen hát ezek a kriptók?

  • Pénzhelyettesítők

Manapság kevés az olyan kriptovaluta, amelyet kizárólag fizetésre terveznének. De ha visszamegyünk kicsit az időben, a legtöbb projekt csak arra született, hogy pénzként használják, érték továbbítására.

A legismertebb példa maga a BTC, de az XRP, BCH, LTC is ide tartozik. Ezek az úgynevezett első generációs koinok, és már az Ethereum, az okos szerződések előtt is léteztek.

  • Stablecoinok

A stablecoinok a fedezetül szolgáló fizikai eszköz árfolyamát követik, ez lehet fiat pénz, de akár nemesfém is. A BUSD például az USA dollárt követi 1:1 arányban, így az árfolyama 1 dollár. A Pax Gold ugyanígy működik, de a fedezete arany, és így 1 token egy uncia arannyal megegyező értékű.

Ezt az aranyat a kibocsátó letétbe helyezi a token létrehozásakor. A stablecoinok nem büszkélkedhetnek nagy hozamokkal, de a nevükből is adódóan, a stabilitás a fő vonzerejük.

  • Értékpapír-tokenek

Ahogyan a hagyományos értékpapírok, úgy az értékpapír-tokenek is számos dolgot képviselhetnek.

Lehetnek cégrészesedés, kötvény, de akár szavazati jog jelképe is. A hagyományos értékpapírok is könnyen tokenizálhatók, és így rákerülhetnek egyes blokkláncokra, ekkor viszont a tokenekre is a megszokott értékpapír-törvények vonatkoznak.

Éppen emiatt számos országban végig kell menni az engedélyeztetési folyamaton, mielőtt kiadnának egy ilyen tokent.

  • Használati, utility tokenek

Ezek a tokenek bizonyos termékek vagy szolgáltatások igénybe vételéhez kellenek. Például a BNB és az ETH is ilyenek, mindkettővel tranzakciós díjakat fizethetsz, hogy különböző dappokat használhass. Rengeteg projekt adja ki egyfajta tőkegyűjtésként a saját használati tokenjét.

Elméletben pedig a token értéke összefüggésben van azzal, hogy mire lehet felhasználni.

  • Irányítási, governance tokenek

Ezekkel a tokenekkel sokszor részesedést kapsz a projekt bevételéből, a döntések esetén pedig szavazati jogot biztosít. A leginkább elterjedtebbnek a defi protokollok esetében számítanak, adott ki ilyent az UniSwap, a SushiSwap, és a PancakeSwap is. A tokenek értéke szintén összefüggésben van a mögöttes termék sikerével.

  • Pénzügyi termékek

A diverzifikálás nem egyszerűen annyit tesz, hogy több különböző kriptót birtokolsz. Választhatsz számos egyéb termék közül is. A hagyományos befektetések világában is megoldható, hogy mondjuk ne csak részvényt tartson valaki, mint értékpapírt, hanem kötvényeket és alapok papírjait is.

Mára már tényleg sokféle lehetőség van, több blokklánc esetében is. Az egyik legnagyobb választékot a Binance tőzsde kínálja, de mint minden esetben, itt is érdemes előzetesen alaposan körüljárni a témát, és megbizonyosodni a kockázatokról.


Hogyan építs kiegyensúlyozott kripto portfóliót?

Minden befektetőnek megvannak az egyéni kívánságai, ötletei, hogy mit is szeretne tartani, de azért van néhány általános szabály, amelyet érdemes megfontolni:

  • Legyen felosztva a portfólió alacsony, közepes, és magas kockázatú eszközök között!
    Itt fontos a tényleges egyensúly, ahol döntő többségben vannak a magas kockázatú kriptók, az nem túl kiegyensúlyozott. Lehet nagy a nyereség, de ugyanígy lehet hatalmas a bukás is. Az egyéni kockázattűrés meghatározó, de valamilyen határt meg kellene húzni.
  • A stablecoinok likviditást is adnak.
    A legtöbb defi projekt esetében a stablecoinok elsőrendű „alapanyagok”, több esetben is létfontosságú a használatuk.
  • Időről időre legyen újrasúlyozva a portfólió!
  • A kriptopiac volatilis, és a döntéseinket érdemes a körülményekhez igazítani.
  • Friss pénz befektetésekor ügyeljünk rá, hogy ne súlyozzuk túl egyik területet se!
    Főleg akkor csábító az új pénzt beletenni valamibe, ha rögtön előtte szép emelkedést produkált. A mohóság helyett viszont inkább gondoljuk át alaposan, hogy ténylegesen hol hozná a legtöbb hasznot a pénzünk!
  • Végezd el a házi feladatot!
    Ne hanyagold ezt el, kevés forrásra alapozni mindenhol rossz döntésekhez vezethet. A kriptóban pedig a pénzedet próbálod kamatoztatni, a rossz döntések itt tényleg nagyon sokba kerülhetnek.
  • Csak annyit fektess be, amennyinek az elvesztése nem hozna reménytelen helyzetbe!
    Bármennyi is a kereted, a pozícióidnak nem szabad végzetes következményekkel járniuk, ha a dolgok rosszra fordulnak!

Portfólió-követők

Ezek a programok, appok segítenek, hogy felügyeld a tartott kriptóid alakulását. Láthatod a segítségükkel, hogy a hosszú távú céljaidnak megfelelően viselkednek-e a kiválasztott eszközeid. Néhányat nézzük meg, a legnépszerűbbek közül!

  • Coinmarketcap
    A legrégebbi, legnépszerűbb adatgyűjtő oldal, amely kiadta a saját portfólió-követő megoldását is. Mind asztali gépen, mind mobil eszközökön elérhető. A kriptóidat és a mennyiségeket kézzel kell megadnod, mivel nem lehet tőzsdei fiókokkal összekapcsolni. Hasznos viszont, hogy megadhatod a beszerzési árat, így követhető a pontos nyereség, veszteség mértéke.
  • CoinGecko
    Ez is főleg az adatszolgáltatásról ismert oldal, de szintén van portfólió-kezelő appjuk. Ingyenesen használható asztali és mobil eszközökön is. Ha amúgy is gyakran látogatod az oldalt, érdemes tenni egy próbát ezzel a szolgáltatásukkal is!
  • Blockfolio
    Ha a portfólió-követő appodon belül szeretnél kereskedni is, akkor a Blockfolio a jó választás. 2014 óta működnek, és jól ismert névnek számítanak a kriptoiparban. Viszont csak mobil verziójuk van, asztali gépeken nem elérhető.
  • Delta
    Szintén mobilra kiadott app, ezzel mind a kriptós, mind a hagyományos portfóliódat követheted. Nagyjából 20 tőzsdével tudod összekapcsolni, emellett számos tárcával is. Van egy fizetős változata is, több funkcióval, de appon belül az sem enged kereskedni.

Összegzés

A kriptopiac nagyja általában a bitcointól függ. Ez viszont nem indok arra, hogy ne legyen kiegyensúlyozott portfóliónk.

Több eszköz is ellensúlyozhatja a veszteségeket, ha a BTC esésbe kezd, így mindig jól jöhet valamekkora diverzifikáció. Ez pedig nem csak abból állhat, hogy több különböző eszközt tartasz. Némi stratégiával a portfóliónk megfelelően hozzáigazítható a kockázat-tűrésünkhöz.

Forrás: academy.binance.com

Csatlakozz Hozzánk Facebookon is: Magyar Bitcoin és Altcoin Csoport (6000+ tag)és Crypto Bitcoin Hungary (10.000+ Tag)


Mások ezeket is olvasták! Olvasd el a legnépszerűbb tőzsdékről szóló értékelést és véleményeket! Oszd meg tapasztalataidat, véleményedet és segítsd a kriptoközösséget!

Ajánlott cikkjeink:

Neked mi a véleményed? Írd meg kommentben!

Még több cikk