Egyre több intézményi szereplő lép be a kriptopiacra. Ezek között nagy, tőzsdén kereskedett részvénytársaságok is vannak. Nézzük meg, melyek közülük a legnagyobbak!
Az ötlet, hogy ilyen cégek bitcoint vásárolnak, hogy a tartalékaik között legyen, évekig nevetség tárgyának számított. A BTC túlságosan volatilisnek, és túlságosan furcsának tekinthető ahhoz, hogy a céges világ foglalkozzon vele.
A tavalyi év során, tagadhatatlanul a járványra adott válaszok gazdasági következményeinek köszönhetően, ez a tabu egyértelműen megszűnt. Számos nagy játékos jelentette be, hogy a BTC immár portfoliűk részét képezik.
Kapcsolódó:
Az első fecskének a MicroStrategy számított a tavaly augusztusi, illetve szeptemberi, összesen 425 millió dolláros beszerzésével. De a többiek sem maradtak le nagyon, hamarosan a Square és a Tesla is hasonlóan cselekedett.
Emiatt több befektető számára megnyílt a lehetőség, hogy bitcoinba fektessenek, anélkül, hogy közvetlenül BTC-t kellene vásárolniuk, és gondoskodni a megfelelő tárolásról. Ehelyett számosan úgy nyilatkoznak, hogy most MicroStrategy részvényt tartani olyan, mintha az ember egy kvázi bitcoin ETF-et birtokolna.
Nézzük meg egyenként, hogy melyek azok a cégek, akik Bitcoint birtokolnak és milyen mennyiségben:
- Microstretegy – 105.085 BTC
- Tesla – 42.902 BTC
- Galaxy Digital – 16.400 BTC
- Voyager Digital LTD – 12.260 BTC
- Square – 8.027 BTC
- Marathon Digital Holdings – 5.784 BTC
- Coinbase Global – 4.482 BTC
- Bitcoin Group SE – 3.947 BTC
- Hut 8 Mining Corp – 3.522 BTC
- Riot Blockchain – 2.243 BTC
1. MicroStrategy
Az üzleti tanácsadással, szolgáltatásokkal foglalkozó cég elsődleges tartalékeszközzé tette a bitcoint. 2021 során sem lassítottak a vásárlással, és mára a vállalat 105.085 bicoint birtokol, 3 milliárd dollárnál is nagyobb értékben. Egy ponton az ügyvezető, Michael Saylor úgy fogalmazott, nagyjából másodpercenként 1000 dollárt költenek bitcoinra.
Ellentétben a többi, általában titkolózó cégvezetővel, Saylor azt is nyilvánosan elismerte, hogy a saját személyes készlete 17.732 BTC, nagyjából 565 millió dollárnyi.
Some have asked how much #BTC I own. I personally #hodl 17,732 BTC which I bought at $9,882 each on average. I informed MicroStrategy of these holdings before the company decided to buy #bitcoin for itself.
— Michael Saylor (@michael_saylor) October 28, 2020
A BitInfoCharts adatai alapján ez a mennyiség Saylort a legnagyobb 100 tulajdonos közé juttatja. Az egészben az a legérdekesebb rész, hogy Saylor még 2013-ban úgy nyilatkozott, a Bitcoin nem lesz életképes, a napjai meg vannak számlálva.
Tavaly szilveszterkor a Morgan Stanley nyilvánosságra hozta, hogy megvásárolták a MicroStrategy 10,9%-át. Februárban pedig a cég egy saját szekciót szentelt a Bitcoinnak az évente megrendezésre kerülő World.Now konferenciájukon. Ennek a fő célja a vállalati szektor számára nyújtott információszolgáltatás volt. Saylor úgy fogalmazott, számításai szerint jövőre már sok cég átváltja a tartalékait bitcoinra.
Szóba került az is, hogy miért nem az aranyra esett inkább a választás:
„Az arany hozama nem túl jó a bitcoinnal összehasonlítva. Ha egy inflációs környezetben olyan értéktárolót keresel, amely nem függ a fiat valutáktól, a bitcoin, mint digitális arany, logikus választás.”
2. Tesla
A villanyautó-gyártó a SEC-hez beadott jelentse alapján 1,5 milliárd dollár értékben vásárolt bitcoint. Idén ennek a 10%-át eladta, az ügyvezető Musk szerint azért, hogy „bebizonyítsák, a BTC rendelkezik ugyanakkora likviditással, mint a készpénz”.
No, you do not. I have not sold any of my Bitcoin. Tesla sold 10% of its holdings essentially to prove liquidity of Bitcoin as an alternative to holding cash on balance sheet.
— Elon Musk (@elonmusk) April 26, 2021
Jelenleg 42.902 bitcoint birtokolnak, 1,37 milliárd dollár értékben, az árfolyam visszahúzódása alapján viszont lehet, hogy jelen pillanatban 25-100 millió dollárnyi nem realizált veszteségük van ezen.
A jelentésükben a Tesla úgy fogalmazott, a vásárlás a diverzifikáció, és a hozamok maximalizálása végett történt. Ráadásul a jövőben is előfordulhat, hogy alternatív befektetési lehetőségek felé fordulnak.
A cég vásárlása hónapok óta tartó spekuláció után derült ki, hiszen Musk a Twitteren is beszélt a bitcoinról. Michael Saylor úgy fogalmazott az egyik neki szóló üzenetében, hogy a BTC „100 milliárd dolláros szívességet” jelenthet a Tesla részvénytulajdonosai számára.
Yes. I have purchased over $1.3 billion in #BTC in past months & would be happy to share my playbook with you offline – from one rocket scientist to another.
— Michael Saylor (@michael_saylor) December 20, 2020
2021 januárjában aztán Musk a Twitteres bemutatkozását is a Bitcoin szóval jellemezte, utalva rá, hogy a Tesla is érdekelt lehet a dologban.
Elon szereplése azonban nem mindig pozitív. Idén márciusban elmondták, hogy az autóikért már bitcoinnal is lehet fizetni, de alig két hónappal később visszavonulót fújtak.
Erre azt a magyarázatot adták, hogy a bányászat túl sok energiát használ, így környezetszennyező. Mikor a megújulók aránya eléri az 50%-ot, fontolóra veszik az újbóli elfogadást.
3. Galaxy Digital
Az egyik legnagyobb szereplő, amelyik közvetlenül is belépett a piacra. A bitcointreasuries.com adatai szerint a cég 16.400 bitcoint tart, ez nagyjából félmilliárd dollárt ér.
A céget Michael Novogratz alapította 2018-ban, mostanra olyan partnerekkel dolgoznak együtt, mit a BlockFi vagy a Block.One vállalatok. Novogratz viszonylag hangos támogatója a kriptopénzeknek, tavaly a stimulus-intézkedések kezdetén már úgy fogalmazott, eljött a BTC ideje. Viszont nem sokkal később már a volatilitásra panaszkodott:
„Úgy gondolom, a BTC magasan túl fogja teljesíteni az aranyat, de ettől függetlenül azt mondom, hogy aranyból többet kellene tartani. A bitcoin volatilitása miatt.”
4. Voyager Digital LTD
A 390 milliárdot érő 12.260 BTC a negyedik legnagyobbnak számít a szektorban. A cég teljes körű kereskedelmi szolgáltatást nyújt a digitális eszközök területén, és az idei első negyedévre 60,4 millió dollárnyi bevételt szerzett, ez az előző negyedévének a 16-szorosa. Az ügyvezető Steven Ehrlich úgy fogalmazott, „látják a kriptókban rejlő potenciált, és jó befektetési lehetőségnek tartják az eszközosztályt”.
Idén júniusban a hivatalos közleményükben visszafogottabban nyilatkoztak, és azt mondták, egy nagyobb esés a BTC árában jelentősen befolyásolhatná a cég működési eredményeit, főleg a tavaly márciusi járvány-sokkra emlékezve.
Nincs még Binance számlád? Nyiss számlát a lenti linken és most 10% kedvezményt kapsz minden vásárlás és kereskedés díjából örökre!
Kérem a 10% Kedvezményt
5. Square
A Tesla mellett a Square tavaly októberi 50 milliós vásárlása volt a másik katalizátor, amely emelkedést hozott a piacon. A cég azóta sem hagyta abba a vásárlást, a tavalyi év végi beszámolójukból kiderül, hogy akkor már 170 millió dollárnyi bitcoinnal rendelkeztek. A cégvezető Jack Dorsey elhivatott bitcoin-támogatónak számít, még saját csomópontot is futtat az információk alapján.
More important than Square investing $50mm in #Bitcoin is sharing how we did it (so others can do the same): https://t.co/35ABYHuz4f
— jack (@jack) October 8, 2020
A cég a befektetését úgy jellemezte, mint a bitcoin melletti elköteleződést, és a cég a tervek szerint a továbbiakban is folytatja ezt az utat.
A mostani készletük 8.027 BTC, 255 millió dollár értékben. A pénzügyi vezetőjük, Amrita Ahuja a Fortune részére adott interjúban elmondta, szerintük minden cégnél helye lenne a bitcoinnak a tartalékok között.
A Bitcoin ökoszisztémába is jobban bele akarnak folyni, 5 millió dolláros oktatási alapot hoztak létre, és a sajtóban olvasható, nevetséges környezetvédelmi aggályokra válaszul saját kutatással tisztázták a bányászat kérdését. Nemrégiben pedig saját hardvertárca fejlesztését jelentették be, vélhetően majd a saját bitcoinjaikat is ilyenen fogják tartani.
6. Marathon Digital Holdings
Bányászcég, amely nagy adag saját bitcoint is tart, jelenleg 184 millió dollárnyit, 5.784 BTC-t. Saját bevallásuk szerint Észak-Amerikai legnagyobb bitcoin-bányászai, akik a legolcsóbb energiával dolgoznak. Eredetileg szabadalmi cégként indultak, csak később tértek át a bitcoin-bányászatra.
Az idei évük jónak mondható, 200 millió dolláros tőkebevonást hajtottak végre, és januárban 150 millió dollárnyi bitcoint vásároltak. Mindezt úgy, hogy a részvényeik tavaly 3000%-ot emelkedtek, köszönhetően a kínai bányászok problémáinak.
A jelentések alapján 103 ezer bányászgéppel dolgoznak, néha 50-60 napi bitcoin kibányászásával. Idén júniusban viszont alig 265,6 bitcoint bányásztak, szóval a hivatalos jelentések esetleg pontatlanok lehetnek. Mindenesetre 18000 új ASIC gép már megérkezett hozzájuk, és további ezer várható még, szóval hamarosan meglehet a napi 50 BTC.
7. Coinbase Global
A Coinbase z egyik legismertebb kriptós cég, idén áprilisban váltak tőzsdén kereskedett részvénytársasággá. A kriptoiparban vízválasztó pillanatnak tekintették ezt, de a részvények árán ez nem tükröződött. Mostanra harmadával olcsóbbak, mint debütáláskor.
A tőzsdei kibocsátás előtt a cég beszámolt róla, hogy 230 milliót tartanak bitcoinban, ez mostanra 143 milliónyira csökkent, 4.482 bitcoinra.
8. Bitcoin Group SE
A német kockázati-tőke társaság 3.947 bitcoin tulajdonosa, ez mai áron 126 millió dollárnak felel meg. Hozzájuk tartozik a Bitcoin.de és a Futurum bank, amelyek tavaly októberi egyesülésével létrejött Németország első kriptós bankja.
Ezt nem sokkal azután lépték meg, hogy a német parlament törvényben tette lehetővé a bankok számára a kriptopénzes szolgáltatásokat. A Bitcoin Group SE igazgatója, Marco Bodewein úgy nyilatkozott, a bank intézményi partnerei számára a bitcoin magas hozamot biztosíthat, biztonságosan.
Nincs még Binance számlád? Nyiss számlát a lenti linken és most 10% kedvezményt kapsz minden vásárlás és kereskedés díjából örökre!
Kérem a 10% Kedvezményt
9. Hut 8 Mining Corp
A kanadai bányászcég 3.522 bitcoint tart, ez 112 millió dolláros készlet. Idén júniusban listázta őket a Nasdaq Global. A cég SEC-hez benyújtott jelentésében úgy írják, elkötelezettek a részvények értékének a növelése iránt, a bitcoin-vagyonuk növelésével. Bevételük származik abból is, hogy az általuk tartott bitcoin egy részét kikölcsönzik vezető kriptotőzsdék számára.
UPDATE⚡️: HUT 8 GOALS
👉5,000 Self Mined #BTC by end of Q4 2021
👉2.5-3.0 E/H by end of 2021
👉6.0 E/H by mid 2022
👉Opportunistic deals directly with mining hardware vendors
👉Build out of 100 MW facility @ $C:0.027/kwh all inclusive. @Hut8Mining #BTC https://t.co/CmaqSY4Ojk— Hut 8 Mining (@Hut8Mining) June 28, 2021
Ambíciózus céljuk, hogy idén év végére kibányásszanak 5000 BTC-t, és a kínai események tükrében, a nehézség csökkenése miatt ez még össze is jöhet nekik.
10. Riot Blockchain
Szintén bányászattal foglalkozó USA-beli cég, 2.243 bitcoinos vagyonnal 71 millió dollár értékben. A cég kapitalizációja a 2020-as 200 millió dollárról az idei csúcson 6 milliárdra nőtt. Ez az agresszív növekedési stratégiájuknak köszönhető. Idén áprilisban 650 millió dollárt költöttek egy Texas államban, Rockdale közelében található 1 gigawattos bányászfarmra. Ezzel ők lehetnek kapacitás szempontjából az Államok legnagyobb bányászai.
A részvények árán persze meglátszott az elmúlt visszahúzódás, a BTC áresésével párhuzamosan a papírjaik a 48 dolláros csúcsról 28 dollárig ereszkedtek, 41%-os csökkenéssel.
Forrás: decrypt.co
Idén kezdted a kriptózást?
Töltsd le “Bitcoin és Kriptovaluták Kezdőknek” című digitális könyvünket! Temérdek hasznos infó, útmutató és ismertető (videóval ellátva) vár TELJESEN INGYEN!
+Megismerheted a tőzsdék, platformok és tárcák használatát lépésről lépésre!
eBook Letöltése További infó az eBook-ról
Mások ezeket is olvasták! Ajánlott cikkjeink:
- BITCOIN ÉS KRIPTOVALUTÁK KEZDŐKNEK | Letölthető Ingyenes eBook
- A 6 legjobb kriptotőzsde 2021-ben
- Bitcoin Vásárlás Bankkártyával | Gyorsan és Egyszerűen| Instant Bitcoin Vásárlás
- Kriptovaluta Kereskedés Kezdőknek Lépésről Lépésre | Bitcoin Vásárlás és Eladás Egyszerűen
- Kripto Portfólió Készítés Átgondoltan | Így kell Kiegyensúlyozott Kriptovaluta Portfóliót Készíteni
- Passzív jövedelem kriptovalutából – Íme a 10 legjobb Copy Trading Platform 2021-ben
- MetaMask Használata Kezdőknek | Teljes Útmutató Lépésről Lépésre
- PancakeSwap Használata Kezdőknek | Teljes Útmutató Lépésről Lépésre
- A 6 legjobb bitcoin pénztárca (wallet) 2021-ben
- 7 legjobb bitcoin (és altcoin) pénztárca mobilra – iOS-re és Androidra egyaránt
- Bitcoin és kriptovaluta adózás Magyarországon | Így kell adózni a kriptovaluták után
Olvasd el a legnépszerűbb tőzsdékről szóló értékelést és véleményeket! Oszd meg tapasztalataidat, véleményedet és segítsd a kriptoközösséget!
- Coinbase leírás, vélemények és összehasonlítás – Segítsd a kriptoközösséget és írd le tapasztalataidat!
- Binance vélemények és összehasonlítás – Te próbáltad már? Írd le tapasztalataid és segíts másoknak!
- Kraken értékelés és vélemények – Oszd meg tapasztalatod és véleményed a kriptoközösséggel!
- Crypto.com vélemények és leírás – Te próbáltad már? Oszd meg tapasztalataidat a többiekkel!
- OKEx vélemények, értékelés és leírás – Oszd meg tapasztalataid a többiekkel vagy nézd meg mit mondanak mások!
- CEX.io vélemények és összehasonlítás – Olvasd el mások véleményeit a CEX.io-ról vagy oszd meg a sajátodat!