Ha tőzsdei tárcában tartod a kriptopénzeidet, az kifejezetten kockázatos dolog, és hosszú távon nem ajánlatos így tenni. De miért is?
Elég egy rövid pillantást vetni a bitcoin és a kriptopénzek eddigi történetére, hogy lássuk, miért veszélyes tőzsdén tartani a pénzünket. Csak az elmúlt néhány évben több milliárd dollárnyi kriptót loptak el, ez a szám pedig minden nappal növekszik. A Hackernoon becslése alapján ráadásul, ha ezt az összeget kiigazítjuk az inflációval, akkor valójában több tíz milliárd dollárról beszélünk. A hekkertámadások mellett egyéb kockázat is van.
A tőzsdék lehet, hogy egyszerűen csak rosszul vannak menedzselve, elveszítik a kriptókat, vagy belekezdenek az úgynevezett frakcionált letétkezelésbe, tehát többet hiteleznek, mint amennyi pénzzel rendelkeznek. Igaz, hogy ez sokat javult és folyamatosan fejlesztik, de a hagyományos tőzsdék többsége centralizált, emiatt a kockázat mindig jelen van, amikor náluk van a pénzünk.
Az elmúlt években nagy port vert fel például a kanadai QuadrigaCX ügye, amely tőzsde vezetője hirtelen elhunyt, és egyedül ő tudta a privát kulcsokat. Ezzel nagyjából 190 millió dollárt vesztettek el a felhasználók. Ennél is nagyobb volt a több éve történt MtGox meghekkelése, amely két éven keresztül szivattyúzta kifelé a tőzsdéről a coinokat, egészen pontosan 650 ezer bitcoint.
A tőzsdék vonzó célpontnak számítanak, hiszen milliárdokat tartanak. Egy tőzsdét megtámadni nyereségesebb, mint egy bankot. Mintha egy zsák arany lenne a szivárvány tövében, csak kobold helyett a biztonsági intézkedéseket kell kicselezni. Emiatt pedig a tőzsdék a leginkább veszélyeztetett szervezetek, ha a kibertámadások kerülnek szóba.
Az ilyen támadások száma vélhetően még tovább nő majd. Nagyon is kifizetődő próbálkozás, így nem csoda, ha egyre több időt és egyre nagyobb energiát fordítanak erre a támadók. A tőzsdék nem kiberbiztonsági vállalkozások. Elsősorban pénzpiacok, és a tapasztalatok azt mutatják, hogy nem képesek nonstop biztonságot garantálni. Nem valószínű, hogy a nagy összegeket érintő hekkelések abbamaradnak.
Néha viszont szükség van rá, hogy tőzsdét használjunk. Így az a legjobb, ha stabil, már bizonyított, jól működő szolgáltatást választunk az újabb, ismeretlenebb, és nem biztos, hogy felelősségteljes platformok helyett.
Próbáld ki a Binance-t most és 10% kedvezményt kapsz minden vásárlás és kereskedés díjából örökre!
Kapcsolódó:
Hogyan lehet felismerni, hogy egy tőzsde biztonságos-e?
Nincs rá garancia, hogy bármely tőzsde biztonságos, de a legjobb hírnevű, és megbízhatónak számító tőzsdék esélyesebbek, hogy nagyobb biztonságot nyújtanak. A legtöbb nagy tőzsde meg is osztja a nagyközönséggel, hogy milyen biztonsági intézkedéseket alkalmaznak, és rengeteg eszközt biztosítanak, hogy te is biztonságossá tehesd a fiókod. Nézzük meg, melyek ezek az általános biztonsági intézkedések!
HTTPS
Manapság elengedhetetlen a megfelelő titkosítás, és az erről szóló tanúsítvány. A böngésződ minden weboldal esetében a címsorban mutatja, hogy használnak-e titkosítást. Ez meggátolja, hogy a géped és a webszerver közötti adatokat valaki eltérítse, lehallgassa. Minden tőzsdének használnia kellene.
Biztonságos jelszó
A jó tőzsdék nem engedik, hogy gyenge jelszót használj. Az erős jelszavakhoz kis- és nagybetűk, számok, szimbólumok is kellenek, hogy a bruteforce támadásokat meggátolhassuk.
Kétfaktoros azonosítás, 2FA
Kritikus fontosságú, hogy 2FA védje a fiókod. Ez többféle lehet, szoftveres, SMS, vagy email segítségével történő biztonsági kódot kapsz a belépéshez. Ha egy platform ezt nem teszi lehetővé, nem számít biztonságosnak. Egy támadás során el lehet téríteni a sim-kártyát is, így az SMS-kód számít a legkevésbé jó megoldásnak. Ha van rá mód, inkább másik módszert válassz! A legelterjedtebb a Google Authenticator, amely egyszerű, de mégis biztonságos és hatékony intézkedés.
Hidegtárolás
Nézz utána, hogy a tőzsde használ-e hidegtárcákat! Sokkal nehezebb az online kapcsolattal nem rendelkező kriptókat ellopni.
Kapcsolódó:
- Hogyan tároljuk biztonságosan a kriptopénzünket 2024-ben?
- A 10 legjobb hardver tárca
- A 8 legjobb és legbiztonságosabb bitcoin pénztárca
Kiutalási címek és IP-címek listázása
Jó, ha be tudod állítani, hogy csak meghatározott IP-címekről lehessen belépni a fiókodba. Ha máshonnan próbálkoznál, más földrajzi helyről, akkor a platform blokkolná a hozzáférésed. Ugyanígy előre megadhatod, hogy milyen címekre utalhatsz ki, ekkor csak a beállított tárcacímeket használhatod.
Egyéb intézkedések
A tőzsdék esetleg lehetőséget biztosíthatnak multialáírás, multisig használatára, titkosíthatják az emaileket, védhetnek az adathalászat ellen, stb. Az extra biztonsági intézkedések nem fognak bántani téged, de ha megfelelően használod, biztonságosabbá tehetik a tőzsdei tárcádat.
Biztosítás
A legtöbb országban a kriptopénzek jogilag nem szabályozottak, így nem lehet alkalmazni rájuk a bevett fogyasztóvédelmi, befektető-védelmi protokollokat. Ettől függetlenül sok tőzsde van, amely biztosítást köt lopás ellen. Ez marketing szempontból jól hangzik, de észben kell tartani, hogy ezek a tőzsdére vonatkoznak, nem az egyes felhasználói fiókokra.
Szóval melyik tőzsdében bízhatunk? Az ICORating Tőzsdei Biztonsági rangsora alapján elmondható, hogy van számos váltó, amely megfelelőnek számít.
Kapcsolódó:
- Kraken vélemények, értékelés és leírás
- Binance vélemények, értékelés és összehasonlítás
- Coinbase vélemények és összehasonlítás
Függetlenül attól, hogy milyen biztonsági intézkedésekkel dolgoznak, nem szabad feltétel nélkül megbízni egyik tőzsdében sem. A történelem megmutatta, hogy egy tőzsde sem feltörhetetlen, és sokszor akkor következik be a baj, amikor a legkevésbé várjuk. Szóval a legjobb megoldás, ha a saját kezedbe veszed a dolgokat, és egy saját tárcában tartod a kriptódat. Ahogyan az ismert kriptós evangelista, Andreas Antonopoulos is mondja, „ha nem a tiéd a kulcs, nem a tiéd a bitcoin”.
A legjobb tehát, ha választasz egy tárcát, és azt használod.
Csatlakozz Hozzánk Facebookon is: Magyar Bitcoin és Altcoin Csoport (6000+ tag)és Crypto Bitcoin Hungary (10.000+ Tag)
Mások ezeket is olvasták! Olvasd el a legnépszerűbb tőzsdékről szóló értékelést és véleményeket! Oszd meg tapasztalataidat, véleményedet és segítsd a kriptoközösséget!
- Coinbase leírás, vélemények és összehasonlítás – Segítsd a kriptoközösséget és írd le tapasztalataidat!
- Binance vélemények és összehasonlítás – Te próbáltad már? Írd le tapasztalataid és segíts másoknak!
- Kraken értékelés és vélemények – Oszd meg tapasztalatod és véleményed a kriptoközösséggel!
- Crypto.com vélemények és leírás – Te próbáltad már? Oszd meg tapasztalataidat a többiekkel!
- OKEx vélemények, értékelés és leírás – Oszd meg tapasztalataid a többiekkel vagy nézd meg mit mondanak mások!
- CEX.io vélemények és összehasonlítás – Olvasd el mások véleményeit a CEX.io-ról vagy oszd meg a sajátodat!
Ajánlott cikkjeink:
- BITCOIN ÉS KRIPTOVALUTÁK KEZDŐKNEK | Letölthető Ingyenes eBook
- A 6 legjobb kriptotőzsde 2024-ben
- Bitcoin Vásárlás Bankkártyával | Gyorsan és Egyszerűen| Instant Bitcoin Vásárlás
- Kriptovaluta Kereskedés Kezdőknek Lépésről Lépésre | Bitcoin Vásárlás és Eladás Egyszerűen
- Kripto Portfólió Készítés Átgondoltan | Így kell Kiegyensúlyozott Kriptovaluta Portfóliót Készíteni
- Passzív jövedelem kriptovalutából – Íme a 10 legjobb Copy Trading Platform 2024-ben
- MetaMask Használata Kezdőknek | Teljes Útmutató Lépésről Lépésre
- PancakeSwap Használata Kezdőknek | Teljes Útmutató Lépésről Lépésre
- A 6 legjobb bitcoin pénztárca (wallet) 2024-ben
- 7 legjobb bitcoin (és altcoin) pénztárca mobilra – iOS-re és Androidra egyaránt
- Bitcoin és kriptovaluta adózás Magyarországon | Így kell adózni a kriptovaluták után