APY vs. APR Elmagyarázva | Ismertető Kezdőknek | Mi a különbség? Hogyan Működik?

apy és apr összehasonlítás kezdőknek mi az hogyan működik

A különböző kriptós projektek esetén gyakran találkozhatunk az APY és az APR kifejezésekkel, főleg igaz ez a defi protokollok esetén. Mindkét szó valami hasonlót takar, mérőszámként szolgálnak a befektetési, hitelezési termékek hozamának a megállapításához.

A hasonlóságok mellett természetesen jelentős különbségek is vannak, így érdemes megismerni ezeket a fogalmakat, hogy megtudjuk, hogyan számolják ezeket, és melyik a pontosabb, ha a jövőbeni hozamról van szó. Ebben az ismertetőben megnézzük, hogy mi is az az APR és az APY, ezeket hogyan kell kiszámolni, milyen típusaik vannak, és mikor melyiket érdemes használni.


APY vs. APR Elmagyarázva | Ismertető Kezdőknek: Mi az az APR?

Ez a mozaikszó az Annual Percentage Rate (APR), azaz magyarul az éves kamatot jelenti. Ez az a kamat, amelyet a hitelezési platformon a kölcsönadott pénzünkért kaphatunk, de ha mi akarunk hitelt felvenni, akkor a megadott hitelkamatot is így fejezik ki. A hagyományos pénzügyi piacokon ez a mérőszám az, amelyet a jelzálogok, hitelkártyák, autóhitelek, vagy bármilyen más típusú hitel esetén megadnak.

A kriptoiparon belül ezzel fejezik ki a staking jutalom mértékét, vagy éppen a kölcsönzési kamatokat, vagy a különböző megtakarítási számlák hozamát. Általánosságban elmondható, hogy az APR akkor használatos, ha azt a felhasználónak kell megfizetni, vagy éppen a felhasználó kaphat meg, kamatként.

Keress pénzt blokklánc játékkal a telefonodon, befektetés nélkül. Töltsd le most és 10 db GMEE tokent kapsz ajándékba!

Kipróbálom

Az APR az éves kamatot jelenti, de a hitelfelvételért általában havonta vagy hetente kell fizetni, a szerződés részleteitől függően. Ráadásul, mivel az APR egész évre szól, ezért a gyakorlatban a kamat egészen más is lehet. Ha egy hat hónapos kölcsön esetén az APR 3%, akkor valójában csak 1,5%-ról beszélünk, hiszen a hat hónap is csak fél évnek felel meg.


APY vs. APR Elmagyarázva | Ismertető Kezdőknek: Hogyan lehet kiszámolni az APR mértékét?

Alapesetben az APR kizárólag a kamatot jelenti, de egyes esetekben a jutalékok és egyéb költségek is benne lehetnek az árban. Ha tehát a tényleges APR kell nekünk, akkor minden esetben tisztába kell kerülni azzal, hogy pontosan miért is kell fizetni. Ha minden felmerülhető költséget ismerünk, akkor pedig egy viszonylag egyszerű számítással tudjuk meghatározni az APR-t, százalékban:

APR = ((kamat+költségek/hitelösszeg) / futamidő) x 365 x 100

Hogy a költségek mennyire befolyásolják a végösszeget, azt egy példán keresztül lehet megismerni. Ha egy 10 000 dolláros hitelt veszünk fel, két évre, 5%-os kamat mellett, akkor az APR egyszerűen 5%-os. Ha ennek van például 30 dolláros ügyintézési díja, akkor a képlet alapján már 5,15%-kal kell számolni. A 0,15% nem tűnik soknak, de milliós összegeknél már igenis számít, ráadásul, ha magasabbak a kezelési költségek, akkor a különbség is jóval nagyobb lehet.

Ez főleg akkor lehet érdekes, ha valaki staking jutalmat számol, hiszen ott számos más díj is felmerülhet, vagy olyan tényező, amellyel módosítani kell a számokat. Lehet, hogy jutalékot vonnak le a validátorok, a tokenek meghatározott arányban kerülhetnek csak kiosztásra, számít, hogy milyen sebességgel követik egymást a blokkok, illetve az adott kriptopénz kibocsátási inflációja is mind befolyásolhatja a valós APR-t, amely nagymértékben eltérhet a reklámozottól.

Az APR ráadásul lehet fix, vagy rugalmas. A fix APR a nevéből adódóan nem változik, a szerződéskötéskor megadott értékek maradnak érvényesek a futamidő alatt. A rugalmas APR viszont a piaci körülmények, vagy a résztvevők döntései alapján bármikor változhat. Ennek eredményeképpen a hiteligénylők általában több kamatot fizetnek, mint a fix APR esetén. Főleg igaz ez olyan piacokon, amelyek volatilitása kiugróan nagynak tekinthető.

Profi keresketőrobot: Bitsgap PRO –> Próbáld ki 7 napig ingyen!

Próbáld ki 7 napig ingyen


APY vs. APR Elmagyarázva | Ismertető Kezdőknek: Mi az az APY?

Ez a kifejezés az Annual Percentage Yield (APY), azaz az éves hozam mérésére szolgáló mutatót takarja. Ez a szám tekinthető egy-egy befektetés valódi hozamának, amelyet a befektetők kapnak. Egyik fő jellegzetessége, hogy a kamatos kamatot is számításba veszi, míg az APR az egyszerű kamattal számol.

Mikor egy platform vagy befektetés az APY-t közli, akkor a befektetett összeg mellett annak a kamataival is számol, mégpedig kamatos kamattal. Ahogyan az APR főleg a hitelkonstrukciók esetén van használatban, az APY főleg a befektetések, hozammal járó lekötések esetén kerül kiszámolásra.

A kriptopénzek esetén ide tartozik a staking jutalom megállapítása, a hozamfarmolás a defi alkalmazásokban, vagy éppen a kamatozó befektetési számla a kriptotőzsdéken. Az APY néha az „EAR” kifejezéssel van emlegetve, amely az Effective Ennual Enterest Rate, azaz az éves tényleges hozamot jelenti.

A hagyományos pénzügy területén az APY segítségével közlik a letéti kamatokat, a pénzpiaci hozamokat, és más hasonló befektetési, pénzügyi termékeket. Ennek a segítségével van kiszámolva, hogy egy-egy befektetés esetén mennyi a tényleges hozam. Ehhez kell a kamatos kamatot is alkalmazni, hiszen ez teszi lehetővé, hogy a hosszú lejáratú befektetések esetén az éves kamatra a következő évtől már szintén kamatot kaphassanak a befektetők. Az APY esetében is igaz viszont, hogy nem mindig tartalmazza a különböző kezelési díjakat, jutalékokat, amelyek csökkentik a hozamot.


APY vs. APR Elmagyarázva | Ismertető Kezdőknek: Hogyan lehet kiszámolni az APY mértékét?

A számolás mértéke elsősorban attól függ, hogy az adott befektetést lehetővé tévő platform hogyan fizeti a kamatot, milyen időközönként. A kriptoiparban a havi, negyedéves, vagy az éves kamat mellett egyáltalán nem ritka a napi, heti kamatfizetés sem. Azok a befektetések, ahol napi kamatfizetés van, a kamatos kamat miatt sokkal vonzóbbak a befektetők körében, hiszen nagyobb profitot lehet elérni.

Az APY képlete a következő:

APY = ((1+kamat mértéke/kamatperiódus)^kamatperiódus) – 1

A kamatperiódus ebben az esetben az időszakok száma, amelyek alapján a kamatfizetés történik. Éves kamat esetén ez 1, de napi kamatfizetés esetén már 365. Szintén egy példával lehet egyszerűen megismerni, hogy a gyakorlatban hogyan is kell ezt elképzelni.

Tegyük fel, hogy kriptopénz staking keretein belül havi kamatozással, 11%-ra tudjuk lekötni a pénzünket, 1000 dollárt. Az APY kiszámítása így néz ki:

APY = ((1+(11%/12)^12)-1, tehát összesen 11,57%. Tehát az éves 11% már eleve 11,57%, ha éves kamatfizetés helyett havonta írják jóvá azt. 1000 dollár befektetése esetén így év végére 1122,04 dollár lesz az egyenleg.

Keress pénzt blokklánc játékkal a telefonodon, befektetés nélkül. Töltsd le most és 10 db GMEE tokent kapsz ajándékba!

Kipróbálom


APY vs. APR Elmagyarázva | Ismertető Kezdőknek: Az APY típusai

Ahogy az APR, úgy az APY is lehet fix és rugalmas is. A fix itt is azt jelenti, hogy a futamidő alatt a kamatok nem változnak. A rugalmasnál viszont nem biztos, hogy végig ugyanannyi lesz a kamat, mint induláskor. A piaci körülmények szülte kényszer, vagy a befektetés szolgáltatója bármikor változtathat az eredeti ajánlaton.


APY vs. APR Elmagyarázva | Ismertető Kezdőknek: Melyik a jobb, az APR vagy az APY?

A legfőbb különbség a két metódus között az, hogy az előbbi egyszerű kamatot, az utóbbi viszont kamatos kamatot számol. A kriptós befektetések esetén gyakori a sokkal rövidebb kamatperiódus, így ilyen esetben érdemes az APY-t számolni a kamatos kamat miatt. Azt is érdemes figyelembe venni, hogy milyen sűrű a kamatperiódus, mivel ez nagyban befolyásolja a teljes kamatot. Van viszont ezeken kívül is néhány tényező, amelyeket figyelembe kell venni a megtérülés számolásánál:

  • Járulékos költségek. Ezek között találjuk a tranzakciós díjakat a láncokon végzett utalások esetében, vagy éppen a tőzsdei kiutalás költségét.
  • Az APR/APY típusa. Mivel ez lehet fix és rugalmas is, a kamat tekintetében egyáltalán nem mindegy, hogy milyent választ az ember.
  • Az adott digitális eszköz teljesítménye, és a jövőben várható viselkedés. Ökölszabályként elmondható, hogy a valóságtól elrugaszkodott számokat, például 100%-os vagy annál is magasabb APY-t közlő platformok befektetéseitől érdemes távol maradni. Az is nagy kockázatot rejt, ha megkérdőjelezhető forrásból származó határidős ügyleteket ajánl egy befektetés. Ha az árfolyamok bedőlnek, vagy az érdeklődés nagymértékben lecsökken, hiába a vonzó számok, a befektetés értéktelenné válhat.
  • A platform hírneve. A nagy defi és cefi platformok az iparág ismert szereplői, és valószínűleg stabilabb likviditással és pénzügyi háttérrel rendelkeznek, mint a kicsi vagy új tőzsdék, protokollok. Természetesen ez sem biztos, de a magasabb hozamok ígérete általánosságban jobban igaz a kisebb platformokra, akiknek több ügyfélre van szüksége.

Keress pénzt blokklánc játékkal a telefonodon, befektetés nélkül. Töltsd le most és 10 db GMEE tokent kapsz ajándékba!

Kipróbálom


APY vs. APR Elmagyarázva | Ismertető Kezdőknek: Gyakran ismételt kérdések

  • Mit jelent az APR és az APY a staking esetén?

Ezekkel a kamatokkal tudnak számolni a kriptobefektetők, ha staking révén szeretnék gyarapítani a vagyonukat. A két metódus hasonló, de nem ugyanaz. Az APR egyszerű kamattal, az APY viszont kamatos kamattal számol. Az APY használatával a befektetők sokkal pontosabb képet kaphatnak egy-egy lehetőség valós hozamáról.

  • Mit jelent a kriptóban az APR?

Ez az éves kamatot jelenti, azt a költséget, amelyet a hitelfelvevőknek ki kell fizetni ahhoz, hogy kölcsönt kapjanak. A hitelező szempontjából pedig ez az a kamat, amelyet a kriptopénzei kölcsönadásáért cserébe megkap. A legtöbb platform az APR segítségével jelzi a felhasználók számára, hogy mekkora hozamot tudnak elérni a pénzük lekötésével, vagy mekkora kamatot kell fizeti a hitelfelvételért.

  • Mi a különbség az APY és az APR között a Coinbase-n?

A Coinbase általánosságban véve APY segítségével számítja ki az elérhető kamatokat, de ebben az esetben is igaz, hogy ez lehet fix és rugalmas is. A rugalmas APY változhat a futamidő alatt, a fix esetében viszont előre tudható, hogy pontosan mekkora kamatokkal lehet számolni.

  • Az APY-t is használják a kriptopiacon?

Igen, számos platform és protokoll használja az APY-t, staking, hozamfarmolás, kriptós megtakarítási számla, vagy más befektetési termék és szolgáltatás esetén. Az APY lehetővé teszi, hogy a befektetők kamatos kamattal tudják növelni a pénzük mennyiségét, viszont minden platform más és más kamatperiódussal dolgozik, ezt érdemes figyelembe venni.

  • Hogyan számítják ki az APR-t a kriptóban?

Az APR számítása teljesen ugyanaz, mint bármely hagyományos pénzügyi termék esetén, a kriptó ilyen szempontból semmiben sem különbözik ezektől. Az éves kamatot ismerve az adott százalékkal módosítjuk a befektetett összeget. Ha a kamat éves 10%, a letétünk pedig 1000 dollár, akkor egy év után 1100 dollárt kapunk vissza.

  • Mit jelent az 5%-os APY a kriptóban?

Évente 5%-os hozamot érhetünk el, ez a hozam viszont minden kamatperiódusban hozzáadódik a befektetett összeghez. Az első év végén az eredeti összeg 105%-át kapjuk vissza, a második év végén viszont már ennek a 105%-nak a 105%-át, tehát az eredetileg lekötött összeg 110,25%-át. A kamatos kamat miatt már a második évtől 0,25%-kal nagyobb a hozamunk. Minél gyakoribb a kamatperiódus, a különbség annál nagyobb lehet.

Forrás: beincrypto.com

Csatlakozz Hozzánk Facebookon is: Magyar Bitcoin és Altcoin Csoport (7200+ tag) és Crypto Bitcoin Hungary (4000+ Tag)


Mások ezeket is olvasták! 

Olvasd el a legnépszerűbb tőzsdékről szóló értékelést és véleményeket! 

Még több cikk