A DAO: Tokenizált hálózatok vs. hagyományos szervezetek

a dao kriptopénz hírek mycryptoption

A DAO egy olyan régi kormányzási problémát kezel, amelyet a politikusok és a közgazdászok a fő ügynöki dilemmának neveznek. Ez akkor fordul elő, amikor egy szervezet képviselője jogosult döntéseket hozni a megbízó – egy másik személy vagy szervezet nevében – vagy annak befolyásolása céljából. Erre példa lehet a részvényesek nevében eljáró vezetők vagy a polgárok nevében eljáró politikusok. Ilyen esetekben erkölcsi kockázat akkor jelentkezik, ha az egyik ember több kockázatot vállal, mint általában, mert mások viselik ezen kockázatok költségeit. Általánosabb értelemben akkor fordul ez elő, amikor az ügynök inkább a saját, nem pedig a megbízó érdeke szerint jár el, mert a megbízó nem tudja teljes mértékben ellenőrizni az ügynök cselekedeteit. Ez a probléma általában akkor súlyosbodik, ha fennáll az információs aszimmetria.

A blokklánc és az okos szerződések olyan irányítási technológiák, amelyek képesek arra, hogy magasabb szintű átláthatóságot biztosítsanak, miközben visszaszorítják a bürokráciát  az önérvényesítő kód segítségével. Minimalizálhatják a szervezetek meglévő fő ügynöki dilemmáit és az azt követő erkölcsi veszélyeket. Az elosztott hálózatok tokenjei ösztönzést adnak az érdekek automatikus összehangolására harmadik felek hiányában.

Hagyományos szervezetek VS. DAO-k

A hagyományos cégeknél az összes képviselő munkaszerződéssel rendelkezik, amely szabályozza a kapcsolatukat a szervezettel és egymással. Jogaikat és kötelezettségeiket jogi szerződések szabályozzák, és olyan jogrendszer hajtja végre, amelyre az ország alapvető irányadó joga vonatkozik. Ha valami baj történik, vagy valaki nem tartja be az alkut, akkor a jogi szerződés meghatározza, hogy ki ellen és miért lehet pert indítani a bíróságon.

A DAO-k viszont több embert vonnak be, akik egymással kapcsolatba lépnek egy önérvényesítő nyílt forráskódú protokoll szerint. A hálózat biztonságának megőrzése és más hálózati feladatok elvégzése natív hálózati token jutalmakkal jár. A blokkláncok és az okos szerződések ezáltal csökkentik a menedzsment tranzakciós költségeit az átláthatóság magasabb szintjén, és az érdekelt felek érdekeit összehangolják a natív tokenekhez kötött konszenzus szabályokkal. Az egyéni viselkedést tokennel ösztönzik, hogy együttesen hozzájáruljanak a közös célhoz. A DAO tagjait jogi személy nem köti össze, és nem is kötöttek hivatalos jogi szerződéseket. Ehelyett a hálózati tokenekhez kapcsolódó ösztönzők és teljesen átlátható szabályok irányítják őket, amelyeket a gépi konszenzus érvényesít. Nincs kétoldalú megállapodás. Csak egy irányadó törvény, a protokoll vagy az okos szerződés szabályozza az összes hálózati résztvevő magatartását.

Működési rendszert biztosítanak

A hagyományos „fentről lefelé” épített vállalatokkal szemben, amelyek sokrétű menedzsmenttel és bürokratikus koordinációval rendelkeznek, a DAO-k működési rendszert biztosítanak olyan emberek és intézmények számára, akik nem ismerik egymást és nem bíznak egymásban, és akik más földrajzi területeken élhetnek, különböző nyelveket beszélnek, és ezért eltérő joghatóságok alá esnek. Az emberek kapcsolatait kezelő törvényes szerződések helyett a Bitcoin hálózatban minden megállapodás nyílt forráskód formájában történik, amelyet az összes hálózati szereplő többségi konszenzusával érvényesítenek. A DAO-knak nincs hierarchikus felépítése, kivéve a kódot. A telepítés után ez az entitás független a létrehozójától, és nem cenzúrázható egyetlen egyén által, hanem a szervezet résztvevőinek előre meghatározott többségével. A pontos többségi szabályokat a konszenzus jegyzőkönyve vagy az okos szerződés határozza meg, és felhasználásai esetről esetre változnak. Egyes országokban, például Ausztriában, a jogi szakirodalomban az is észrevehető, hogy a DAO-kat polgári jogi partnerségnek tekintik.

Okos szerződéssel hivatalossá tehető

A DAO okos szerződéssel hivatlossá tehető. A felhasználási esetek az egyszerűtől a bonyolultig terjednek. A bonyolultság az érdekelt felek számától, valamint azon szervezeten belüli folyamatok számától és összetettségétől függ, amelyeket az okos szerződés irányít. A szervezet céljától és irányítási szabályaitól függően ezek a felhasználások hasonlíthatnak a vállalatokra vagy a nemzetállamokra. Minél centralizáltabb irányítási szabályok vannak, annál inkább hasonlít egy hagyományos céghez. Decentralizáltabb rendszerben az irányítási szabályok hasonlíthatnak a nemzetállamokra, automatikusan irányítva a viselkedést jelképes ösztönzőkkel és visszatartó tényezőkkel. Ilyen esetekben a token irányítási szabályok központosított közvetítők nélkül ösztönzik és irányítják a szereplők hálózatát, ezáltal felváltva az emberek egy csoportja által kezelt szervezetek szükségességét az önszabályozó kód segítségével. Az ilyen decentralizált szervezetek felhasználhatják a jogrendszert a különböző tulajdonok fizikai védelmére, de ez a felhasználás nem olyan fontos, mint az okos szerződések megelőző biztonsági mechanizmusa. A működőképes autonóm infrastruktúra létrehozása érdekében összetett technológiák sokaságát kell kialakítani, amelyet konszenzusos protokollok vezetnek. A natív protokoll tokenek lehetővé teszik az elosztott internetes társaságok megjelenését.

A DAO nyílt forráskódú

Képtalálatok a következőre: dao token

A DAO-k nyílt forráskódúak, így átláthatók és elméletileg nem korrumpálható(lefizethető). A szervezet összes tranzakcióját blokkláncon rögzítik és karbantartják. A szervezet tagjainak érdekeit a natív tokenhez kapcsolódó ösztönző szabályok igazítják. A javaslatok alapján hoznak elsősorban döntéseket a DAO-n belül, amelyeket az érintett hálózati szereplők többségi konszenzussal szavaznak meg. Valószínűleg még sok más DAO-t látunk majd, amelyek széles körű célokat fejlesztenek ki azon a technológián belül, amely a Bitcoin egykori úttörője volt. A „Dolgok Internetével” kombinálva az okos vagyonkezelés közvetlenül integrálható a blokkláncba, lehetővé téve a decentralizált szervezetek számára a járművek, széfek és épületek irányítását.

A Bitcoin-hálózat tekinthető az első valódi decentralizált és autonóm szervezetnek, amelyet egy olyan konszenzusos protokoll koordinál, amelyet bárki szabadon elfogadhat. Operációs rendszert biztosít pénzkezelésre, bankok és bankmenedzserek nélkül, és az első blokk létrehozása óta (2009) támadásbiztos és hibatűrő. Központi egység nem irányítja a Bitcoint, ami azt jelenti, hogy mindaddig, amíg az emberek folyamatosan részt vesznek a hálózatban, csak egy világméretű áramszünet tudná leállítani a Bitcoint. A mögöttes blokklánc protokoll lehetővé teszi egy ösztönző hálózat létrehozását, amelyet a kriptográfiai tokenekhez kötött irányítási szabályok táplálnak. Ezek a token-kormányzási szabályok lehetővé teszik az egymást nem ismerő vagy egymásban nem bízó, különálló emberek csoportjának automatikus és átlátható koordinációját. A Bitcoin hálózat kimutatta, hogy a tokenek felhasználhatók eszközként a viselkedés programozásához, vagyis a hálózati csomópontok gazdasági viselkedésének irányításához. Ez az ösztönző mechanizmus bebizonyította, hogy motiváló szerepet játszik a hálózathoz kapcsolódó szolgáltatások nyújtásában.

A 2016-os DAO

Az Ethereum hálózat megjelenésével a DAO-k koncepciója a technológiát a blokklánc-protokollról az okos szerződésre emelte. Mielőtt a DAO létrehozásához egy támadásálló konszenzusos protokollal rendelkező blokklánc-hálózatra volt szükség, az okos szerződések egyszerűen programozhatták a DAO-k létrehozását, csak néhány sornyi kóddal, és anélkül, hogy saját blokklánc-infrastruktúrát kellett volna létrehozni.

A 2016-os DAO például egy igen korai példa egy ilyen összetett okos szerződésre az Ethereum blokkláncon. A DAO célja az volt, hogy hagyományos alapkezelők nélkül autonóm eszközként szolgáljon az alapkezeléshez. Egy négyhetes token eladás során a DAO tokeneket bocsátott ki, melyet ETH-ért lehetett megvásárolni. 150 millió USD sikerült begyűjteni, ami az akkori legnagyobb token eladás volt. A DAO tokenek helyettesíthetők voltak, ami azt jelenti, hogy bármilyen más tokenre be lehetett őket váltani.

Az ötlet az volt, hogy minden DAO token tulajdonosa ennek a decentralizált befektetési alapnak a tulajdonában lévő tokenek számával arányos társtulajdonosa legyen, és arányos szavazati joggal vegyen részt a befektetési döntésekben. Ugyanakkor az óriási programozási hiba miatt a DAO elképzelése soha nem vált valóra, mivel a projekt forrásainak kb. egyharmadát elvesztették, még mielőtt működésbe lépett volna. Ez egy vitatott hard forkhoz vezetett az Ethereum blokkláncon. Az egyik legnagyobb hiányosság az volt, hogy a DAO nem számolt be arról, hogy a váratlan események esetén ki lesz felelős a döntéshozatalért.

Érdekelnek a kriptopénzek? Ne maradj le a legérdekesebb infókról, csatlakozz hozzánk a lenti elérhetőségeken!

 KezdőknekKözösség Egyéb
 Bitcoin Útmutató Likeolj minket Facebookon! Legfrissebb Hírek
Ethereum Útmutató Csatlakozz Discord-on! Videók
 Kripto Szótár Kövess minket Youtuben is! Altcoinok

Tetszik a tartalom? Hívj meg minket egy kávéra! 

Útmutatóink, tanulmányaink és minden tartalmunk teljesen ingyenes! Affiliatekből és támogatásokból tartjuk fent az oldalt. Ha szeretnél te is hozzájárulni, hogy az oldal továbbra is fennmaradjon és minőségi tartalmat közvetítsen, akkor támogass minket egy kávé árával kriptóban.

BTC: bc1qp2ux3zjszpnlq8nhylek4nqkgk6ku4cm7er4tt

ETH: 0xbeCf9703c70e0A08096C41E4c86A1C75043d8135

Még több cikk