A bitcoin egyik alapvető célja a nemzetközi pénzforgalomban a csereeszköz szerepének a betöltése. A Nomura elemzőcég adatgyűjtéséből pedig kiderül, hogy ilyen tekintetben már jobb, mint számos feltörekvő valuta. Ráadásul, ha az adatok mélyére ásunk, az okot is megtaláljuk, ezeknek az országoknak a gazdasági, piaci teljesítménye elmarad a bitcointól.
A BTC már nem annyira volatilis, mint egykor
A feltörekvő valutákkal összehasonlítva a bitcoin éves volatilitása kifejezetten alacsony. A „feltörekvő országok” kifejezést azokra a nemzetekre használják a közgazdászok, amelyek általánosságban elérik a fejlett országok szintjét, de néhány kulcsfontosságú mérőszámban nem érnek fel azokhoz. Így ezek feltörekvő piacnak számítanak. Ide tartoznak többek között Kína, Brazília, Dél-Afrika, és India is.
A Feltörekvő Piacok Indexe (EMBI), amelyet a különböző pénzintézetek bocsátanak ki, összesen nagyjából 25-40 ország teljesítményét monitorozzák, amelyek ebbe a kategóriába esnek. Ennek az indexnek az éves volatilitása 31,8%, míg a bitcoiné kevesebb, mint a fele, 12,4% jelen pillanatban. Így a piaci volatilitás tekintetében kimondható, hogy a BTC jobban teljesít, mint ez az index. Persze 2020 nem számít megszokottnak, így vélhetően a legtöbb eszközosztály esetén vissza fog esni a volatilitás egy alacsonyabb értékre. Mindenesetre a mostani extrém piaci körülmények között a BTC teljesítménye megegyezik az USA lakáspiaci indexeivel. Nem beszélve az olyan országokról, amelyek éppen a valutájuk tartós esését tapasztalják a dollárral szemben, mint például Venezuela, Törökország, vagy Argentína.
Amit pedig még érdemes megfontolni, az az, hogy év eleje óta a bitcoin árfolyama 150%-os emelkedést is produkált.
Likviditás és kapitalizáció
Az M1 pénzkészlet alatt az országok készpénz (fizikai, és számlapénz), váltó, és csekk-állományát értik a közgazdászok. Ennek a segítségével egy elég pontos képet lehet kapni egy-egy valuta likviditásáról.
Ezen a listán a bitcoin a 16. helyet foglalja el a maga 330 milliárd dolláros kapitalizációjával.
Sokan viszont befektetésként tekintenek rá, így ebben az esetben az M2 pénzkészletet érdemes figyelembe venni, amely az M1 mellett a különböző kincstárjegyeket, kötvényeket, értékpapírokat is magába foglalja.
Ezen a listán ugyanez a 330 milliárdos kapitalizáció a 30. helyre elég. Figyelembe kell venni viszont azt is, hogy a bitcoin globálisan elérhető, egy-egy fiat valuta likviditása pedig inkább az adott földrajzi régióra korlátozódik.
A BTC egy nagyon jó felhasználási móddal rendelkezik a feltörekvő és a fejlődő országokban. Olcsó és gyors átutalást tesz lehetővé. A határokon átívelő tranzakciók napokba telhetnek, főleg a gyenge pénzügyi infrastruktúrával rendelkező országok esetén. Ráadásul az átlagos díjak elérhetik a 40-50 dolláros összeget is. A BTC ennek a tizedéért meg tudja ezt csinálni, akár perceken belül.
A Fidelity Investment kriptós divíziója is végzett egy témába vágó kutatást, hogy eloszlassa a tévhiteket, miszerint a bitcoin nem jó csereeszköz. Ria Bhutoria, a vezető elemzőjük külön ki is emelte a magas inflációtól szenvedő környezetben tapasztalható előnyöket.
„A BTC kiváló lehetőségeket nyújt, hogy határokon átívelő tranzakciót végezhessünk. Az ilyenek eddig számos nehézséggel szembesültek, mint a lassú feldolgozási idő, és a kifejezetten magas költségek. Ezek pedig fokozottan jelentkeztek, ha olyan ország vett részt a tranzakcióban, ahol nagy infláció, vagy különféle tőkekontroll volt tapasztalható.”
A Világbank becslése alapján, ha nemzetközi átutalást szeretnénk végezni, akkor 200 dollár elküldése átlagosan 13,6 dollárba kerül. A bitcoin átlagos tranzakciós díja 10 dollár alatt van, és nem függ az összegtől, 1 millió dollárt ugyanakkora költséggel küldhetünk, mint 100 dollárt.
Bhutoria rávilágított, hogy a bitcoin, mint fizetőeszköz, nem a legalkalmasabb a mikrotranzakciókhoz, és a kis összegű vásárlásokhoz, például, hogy megvegyük vele a kávénkat. Viszont a nagyobb súlyú tranzakciók esetében, például „nagy összegű nemzetközi átutalásoknál, legyenek azok cégek, bankok, vagy akár kormányok közöttiek”, lényegesen jobb lehetőséget nyújt.
Ezekből a jelekből így le lehet vonni azt a következtetést is, hogy főleg a feltörekvő piacokkal összehasonlítva, a bitcoin mind fizetőeszközként, mind vagyontárolóként egyre nagyobb jelentőségre és elismertségre tesz szert.
Ezeket olvastad már?
- Így kell használni a MetaMask Swap funckióját
- Mi vár a bitcoinra Biden elnöksége alatt?
- Itt az 5 legjobb kriptós bankkártya, amit már most használhatsz
- Íme, hogyan tartsd biztonságban a kriptopénzeidet 2020-ban
- 8 nyomós ok, amiért neked is Brave böngészőt kellene használnod 2020-ban
Érdekelnek a kriptopénzek? Ne maradj le a legérdekesebb infókról, csatlakozz hozzánk a lenti elérhetőségeken!
Kezdőknek | Közösség | Egyéb |
---|---|---|
Bitcoin Útmutató | Likeolj minket Facebookon! | Legfrissebb Hírek |
Ethereum Útmutató | Csatlakozz Discord-on! | Videók |
Kripto Szótár | Kövess minket Youtuben is! | Altcoinok |